Търговските отношения между Република България и Китайската народна република се развиват положително. Близо 4 млрд. щ.д. е достигнал стокообменът между двете страни за 2023 г., като българският износ за Китай възлиза на над 1,1 млрд. щ.д. през изминалата година.

Това заяви министърът на икономиката и индустрията Петко Николов на Българо-китайски бизнес форум, съпътстван от изложение на водещи китайски продукти и услуги, организиран съвместно от посолството на Китай у нас и Българската национална асоциация "Един пояс, един път".

Министър Николов посочи, че само за първите пет месеца на настоящата 2024 г.  стокообменът вече е близо 1,5 млрд. щ.д.

Форум

Във форума участват над 20 китайски компании, опериращи в областта на eлектрониката, възобновяемата енергия, финансите, дигиталния сектор, електрически превозни средства, строителството на железопътна инфраструктура, логистиката и медицината.

„Стремежът ни е да задълбочим връзките между нашите две страни именно в тези области, както и по отношение на изпълнението на съвместни проекти“, каза министър Николов.

Директният маршрут за карго полети между България и Китай е одобрен и има условия за откриване на първия полет, съобщи посланикът на Китай в България Дай Цинли при откриването на форума в НДК.

Той е акцент в поредица от срещи по случай 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете страни. Годишнината се чества на 1 октомври.

Дипломатът допълни, че активно се придвижва и пускането на директен пътнически полет.

Дай Цинли отбеляза със задоволство, че китайските финансови институции допринасят за развитието и растежа на морското корабоплаване в България.

"По отношение на взаимосвързаността, в съответствие с Пленарната сесия, Китай ще подобри механизма за висококачествено съвместно изграждане на "Един пояс. Един път" и ще изгради триизмерна мрежа за свързаност по инициативата", увери участниците в срещата посланик Дай Цинли.

Президент

Президентът Румен Радев заяви, че очаква да бъде открит клон на китайска банка в България, както и директна авиолиния Пекин - София, за да се активизират бизнес отношенията между двете страни.

"Не трябва да забравяме факта, че България е втората държава в света, признала Китайската народна република. Даже се шегувам, че първата държава вече не съществува формално и на практика ние сме първата държава. Тази годишнина ни дава повод да разгледаме нашите отношения и вярвам, че срещите по време на това събитие ще задълбочат и разширят това сътрудничество", каза Радев.

Той припомни, че по време на официалната си визита в Пекин през 2019 г. е подписал заедно с китайския си колега Си Дзинпин декларация за установяване на стратегическо партньорство между България и Китай.