Недостатък е това, че не сме информирали достатъчно добре за ситуацията в Странджаско. Това каза изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните инж. Дамян Илиев по време на извънреден брифинг във връзка с чумата по дребно преживните животни.

„Надявам се, срещата ви с нас да внесе повече яснота за ситуацията в България, мерките, които сме предприели и реакциите на много хора. „Ясно е, че не сме ви информирали достатъчно добре. Изглежда, че това си ни е недостатък“, каза инж. Илиев. По думите му БАБХ непрекъснато си мислят за това, какво трябва да правят и изпускат нещата в медиите.

"Във връзка с шап шарка от 2011 г. ни е се договорихме за една програма, която изисква по-голямо наблюдение на тези райони, отколкото в останалата страна. Въпросите защо са болни пък не умират не са състоятелни. Ще ви дам един пример. В момента има причи грип. Патиците имат вируса, но не умират, докато кокошевите умират", посочи той.

"Чумата най-напред се говори около 40-та година. Тръгва от Португалия и Испания и тръгва към вътрешността на Европа. Нито една от страните не се е справила така, че да се счита свободна от чума. Ние сме с такъв статус за шапа. На времето успяхме без ваксинация да спрем разпространението на шапа. Успяхме да докажем пред ЕС и от тогава се водим страна без шап", каза още той.

"Как се доказва заболяването? Има една система за доказване на заболяването. За всякакъв вид вирусно заболяване ние можем взимаме определен брой проби, които по формула се определят на базата на заболяването. Колко проби трябва да се вземат от едно стадо. Като се вземе определен брой проби и в тях се установи вирус, 95% е сигурно, че стадото е заразено", заяви още шефът на БАБХ.

От тук нататък какво се случва? Когато заявихме пред ЕС, че има чума, те определиха две области, на които да бъдат наложени санкции. Засега важи това правило. От понеделник ще дойде една комисия, която да провери дали нашите действия са били достатъчни, за да останат санкциите само за този район. 
Ваксина има, но тя е е забранена на територията на ЕС, използва се със специално разрешение.

От 10-километровата зона на огнището в Странджанско има няколко опита за извеждане и продаване на животни, пояси инж. Илиев. По думите му досега са евтанизирани около 4000 животни. "Може да излязат още. Чухте, че ние чакаме още резултати. Просто и днес знаем, че са намерени животни в багажници, за да бъдат изкарани и продадени. Рискът е голям“, каза инж. Илиев и уточни, че „Гранична полиция“ са покрили района.

Инж. Дамян Илиев обясни и че ако му поискат оставката, е готов да я даде.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!