Каква риба ядем по Черноморието? (ВИДЕО)
Само 30% от морското животно в ресторанта е родна
По думите му, когато са дълбаели пристанището в Бургас е трябвало изкопаната тиня да бъде изхвърлена на брега или на по-далечно място. Строителните фирми обаче я изхвърлили до Черноморец и тя се върнала. Като следствие, рибите не идват защото е мръсно.
От Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) потвърждават намаляването на рибата. Освен замърсяването обаче, от ведомството като причина за намаляването на рибата посочват и навлизането в Черно море на чужди видове. Един от тях е вид медуза, която намалявала рибната популация.
Стоян обаче не се отчайва от малкия улов и се зарича утре да излезе в морето. „Не трябва да се отчайваме”, категоричен е той.
По думите му, сега в е времето на дребния паламуд. За да остане обаче в морето, на него са му необходими малки риби, с които да се храни, например цацата.
От ИАРА са категорични, че цацата в Черно море стига за целия български народ, но дали ще стигне и за дребния паламуд?
По магазините обаче цацата е балтийска, сафрида гръцки, а скумрията норвежка.
В ресторантите са категорично, че продават риба само от Черно море. На въпроса прясна ли е отговарят: „да”.
За прясна риба в ресторантите проверка направи шеф Манчев. Проверката бе извършена в Ченгене кале. Бе направен изводът, че хората си мислят, че ядат прясна, но не е така. Причините са обективно. Ако ядете лефер, то той не се лови в това време на годината, и няма улов. Дали попчетата са пресни, гледайте хрилете. Ако са тъмни, не трябва да се ядат.
Според шеф Манчев обаче, не е невъзможно да си хапнеш наша риба в ресторантите. Знаменитият готвач също показа и пътя от улавянето на рибата до поставянето ѝ в чинията.
Последвайте ни
0 Коментара: