Зимният период е изключително студен и мразовит, така че темата за отоплението на къщата е повече от актуален.

Подходящата температура в стаите на жилището създава чувство за комфорт, уют и уединение, а радиаторите за парно са един отличен избор, към който все повече домакинства се насочват. Сред какви видове можете да избирате и какви са техните особености? Споделят от Bulgarterm.bg.

Какви радиатори за парно се използват?

Съществуват различни видове, всеки от които има своите особености и познаването им прави изборът значително по-лесен и правилен. Ето и кои отличителни характеристики споделят специалистите от магазина за отоплителни системи Варна:

  • стоманени (метални) – най-често срещаният тип. Изработени са от стомана с различни конфигурации на ребрата за повишена топлинна мощност;
  • чугунени – по-тежките и по-издръжливи варианти, са с по-дълъг експлоатационен живот и често се срещат в по-старите жилища;
  • алуминиеви – те са леки, енергийно ефективни и по-бързо загряващи се от стоманените видове. Техен основен недостатък е по-високата им цена.

От гледна точка на конструктивните особености, днес съществуват панелни радиатори за парно, в чиято основа стоят един или няколко панела, загряващи и отдаващи топлина в околното пространство. 

Доста модерни и икономични решения са конвекторните печки със сходен с радиаторите за парно дизайн, но са електрически.

Студеният въздух на естествен конвекционен принцип отдолу навлиза и излиза топъл и по-лек отгоре. Имат електронен или механичен терморегулатор, прецизно поддържащ зададената температура. При нейното достигане изключва уреда, а когато спадне с няколко стотни от градуса, го включва.

Каква е разликата между вертикалните и хоризонталните?

Хоризонталните радиатори за парно са най-често срещаните видове. Особеното при тях е, че винаги са по-широки от височината им. Обичайно се поставят под прозореца, където от стъклопакета въздухът се охлажда и пада в близост до пода, а след загряването му се издига нагоре.

Вертикалните са по-високи, отколкото широки и се използват за пестене на място, когато се поставят на къса стена. Поради повишената им видимост, в сравнение с хоризонталните, те са и по-декоративни.

Как функционират радиаторите за парно?

Това са оребрени метални тела, които се изработват от различни топлопроводими метали. Във вътрешността им са пълни с вода, която циркулира в затворена система от тръби. В основата на източника на топлина стои котел с водна риза и горивна камера.

Когато в огнището гори огън се отделя силна топлина, загряваща водата във водната риза. Чрез водна помпа, течността циркулира в системата, преминавайки през радиаторите на парното и отделяйки голяма част от топлината си в околното пространство. Връщайки се охладена отново във водната риза, тя се затопля наново и цикълът се повтаря.

За затопляне на всички помещения в жилището, трябва да има поне по един радиатор във всяко от тях и да е свързан към системата на парното. Източник на топлина са различни суровини: дърва, въглища, газ, пелети или подаване на гориво от централния ТЕЦ. Съвременни електрически и доста икономични днес са и термопомпите. Чрез специална технология, от топлината навън успяват да загряват водата в системата на парното и радиаторите да излъчват отново топлина. В този случай котелът и водната риза са излишни.

Какви са особеностите при монтажа?

При изграждането на инсталация от тръби за цялостно отопление на дома, съществуват някои особености, които е задължително да изпълнявате, за да получите максимална ефективност и икономичност. Знайте че разстоянието до стената, когато радиаторният панел бъде окачен, трябва да е минимум 4 см. Разстоянието до пода да е не по-малко от 10 см. Тези параметри са важни за спазване, тъй като оказват влияние върху правилното разпределение на въздушните потоци, осигурявайки равномерно и бързо затопляне на помещението.

Непременно тръбата, от която пристига топлата вода, се свързва към горната входна част на радиатора за парното, а изходната тръба с охладената течност – в долната изходна част. Ако това правило не бъде спазено, рискувате да загубите до 20% от ефективността на системата.

Как да изберете подходящите?

При избора, съществуват някои важни особености, които трябва да имате предвид:

  • топлинна мощност – уверете се, че избраният от вас продукт има достатъчно капацитет, за да топли ефективно помещението, в което ще бъде поставен. Това се измерва в BTU (британски термични единици) или ватове;
  • размер – той трябва да е съобразен спрямо стаята, в която ще бъде поставен. Твърде малкият размер няма да отоплява ефективно, а твърде големият ще бъде по-малко енергоефективен;
  • стил – предлагат се различни дизайни: от традиционни до модерни, в различни цветове и покрития. Трябва да се съобрази със стила на стаята, за да сте сигурни, че пасва на декора;
  • енергийна ефективност – търсете енергоефективни модели. Такива са продуктите с програмируеми термостати и терморегулатори, оптимизиращи използването на енергията.