Какво включва сметката за ток, ако напуснем регулирания пазар?
Специалистът по търговия с електрическа енергия Павлин Павлов поясни, че разходите за пренос и достъп са дължими към ЕРП-то
За обществото не е напълно ясно как се формират фактурите, когато напуснем регулирания пазар.
„Основната част от фактурираната сума е потребената електрическа енергия. Включени са и разходите за пренос и достъп до електропреносната и електроразпределителните мрежи", обясни Павлин Павлов от търговеца на ток „Гранд Енерджи Дистрибюшън“.
Специалистът по търговия с електрическа енергия поясни, че разходите за пренос и достъп са дължими към ЕРП-то и уточни, че те са нормативно определени.
„Когато обектите са със стандартизирани товарови профили, т.нар. СТП-та мрежовите съставки се заплащат към търговеца на електрическа енергия, а той от своя страна ги префактурира на ЕРП-тата.
За клиентите с по-големи обекти, т.нар. профилово измерване, заплащането на мрежовите съставки директно към ЕРП-то или чрез комбиниран договор към търговеца е по желание на клиента. Той сам си избира един от двата варианта“, поясни специалистът по търговия с електрическа енергия от „Гранд Енерджи Дистрибюшън“.
Експертът посочи, че другите задължителни разходи във фактурата са т.нар. „такса задължение към обществото“ и акцизът.
И двете такси са нормативно определени. Такса „Задължение към обществото“ се заплаща от обществото, за да се мотивират предприятията да положат усилия за преминаване към по-екологично производство на енергия в дългосрочен план. Колкото повече производители инвестират в екология, толкова по-добре за цялото общество.
„Реално търговците определят само цената на електрическа енергия, по която продават и благодарение на възможността сами да я определят, се създават условия за по-голяма конкуренция, която снижава крайната цена, предлагана на крайните клиенти“, обясни още Павлов.
Последвайте ни