Кардиологът, слагал стентове на здрави хора, взимал заплата 30 бона още преди 10 години
Д-р Мануков нашумя в публичното пространство през 2009 г., когато се разбра, че той е пловдивчанинът с най-голямо официално възнаграждение
След това д-р Иван Мануков премина в УМБАЛ "Пловдив" и създаде отделението по Инвазивна кардиология.
От ръководството на болницата обясниха, че в момента се поставят стентове на сърцето по три клинични пътеки. Те са на стойност съответно 3318 лева, 3430 лева и 4540 лева. От тези средства 40% се плащат на членовете на отделението на Инвазивна кардиология, а не пряко за неговия началник.
Изпълнителният директор на УМБАЛ "Пловдив" д-р Аргир Аргиров призова хората да не се подвеждат по оповестените цифри колко пари взимат лекарите, тъй като работели под огромно напрежение и рискували здравето си ежедневно.
Преди да разследва случая с Динко Бобчев в УМБАЛ "Пловдив", журналистът от Нова телевизия Васил Иванов изнесе данни за това как кардиолог от държавната болница в Пазарджик получава 57 000 лева месечна заплата, поставяйки стентове на голям брой пациенти, включително и на здрави.
От медията доказаха тези твърдения чрез експеримент. Сдобиха се с коронарография на здрав човек. Няколко специалисти, включително светилото проф. Генчо Начев, потвърдиха това.
Ден по-късно човек от екипа се направи на пациент и отиде в кабинета на пазарджишкия лекар, носейки диска със същото коронарографско изследване. Две минути по-късно д-р Лазов отсече, че подставеното лице има нужда от стент.
Поставянето на стент на здрав човек сериозно уврежда неговото здраве. Освен това по този начин се източва и Здравната каса. Така коментира случая проф. Генчо Начев.
Той и шефът на НЗОК обясниха, че поставянето на стентове на здрави хора се е превърнало в практика в цялата страна срещу близо 5000 лева, които Касата плаща за процедурата за всеки пациент.
Последвайте ни
12 Коментара: