„Турците в България се страхуват да излязат на улицата, в социалните мрежи валят заплахи“, гласят заглавия в десетки турски медии относно събитията в Асеновград. Новината, която се появи преди 3 дни в електронните медии, а от вчера намира място и във водещите всекидневници, е на Анадолската агенция. В електронните медии пък към материала е прикрепено и видео от протеста на полицаите пред Народното събрание, пише 24rodopi.com.
Припомняме, че група роми нападнаха деца и треньори местния отбор по гребане в Асеновград, последваха протести и сериозно полицейско присъствие в града.
 
Във вестник „Сабах“ са заложили на заглавието „Турците в България са мишена на расистите“, а към снимката с Петър Низамов-Перата има пояснителен текст: „Расистко нападение върху турците в тази страна“.
 
Кореспондентът на агенцията информира, че в Асеновград живее компактна маса турци. Случаят между роми и българи породил протести, но те умишлено се насочвали, това пък твърди представител на партия ДОСТ.
 
„Фитилът бе запален миналата седмица на място за пикник, където според данните е възникнала кавга между една група от турски произход и спортисти българи. На 26 юни турците отишли на пикник край реката, а две български момичета гребци паднали във водата. Турците се опитали да помогнат на момичетата, но те неправилно изтълкували действията им и се оплакали в полицията от сексуално посегателство и блудство. Българи се нахвърлили върху турците и тогава събитията ескалирали“, гласи версията на турската агенция за случилото се край Асеновград.
 
Според Танер Алимолла, временен регионален председател на партия ДОСТ, противно на фактите медиите са внушили, че конфликтът е между ромите и българите.
 
„Жалбата на българите гребци действително е срещу ромите. Въпреки, че са наясно, че инцидентът е между роми и българи, много българи си затвориха очите, когато протестите се обърнаха срещу турците“, твърди човекът на Лютви Местан.
 
Пред агенцията говори и генералният консул на Турция в Пловдив Хюсеин Ергани. Той твърди, че криминалният случай е между роми и българи, но е достигнал до чувствителната си точка заради десни екстремистки групи.