"Законопроектът вкаран от Делян Пеевски цели прозрачност. Дали е собственик на медии, той си го е обявил в съответните декларации и не го крие. Срещу него обаче има редица внушения, че едва ли не притежава империя, което след приемане на тези текстове може би ще видите, че не е точно така. Няма конфликт на интереси, ако се цели пълна прозрачност на този бизнес". Това заяви на брифинг депутатът от ДПС Хамид Хамид, предаде репортер на БЛИЦ.
 

"Предложенията ни са в две посоки. Едното е продължение на приетия през 2010 г. текст, с който се задължиха да се обявят действителните собственици на печатните издания. Наред с това ние допълваме текста като се въвежда задължение да се осветлят и доставчици на медийни услуги, собственици на онлайн издания, както и да се декларират всички приходи на тези издания“, заяви Хамид.

Той поясни, че се има предвид финансирането извън рекламите, тъй като по рекламните договори има фактури и контролните функции са на НАП.

"Стои въпросът от къде и защо различни медии получават средства и срещу какво. Предложили сме към 30 юни всяка календарна година всички медии да представят декларация пред Търговския регистър за всяко плащане към медията. Законът третира всякакви други плащания извън рекламните-дарения и плащания без основание, извън нормалния търговски оборот срещу нещо неясно, което искаме да излезе наяве“, уточни депутатът от ДПС.

Другото предложение обхваща разпространителите на печатни издания. "От това каква част от това разпространение контролира едно лице или компания зависи как точно и кои печатни издания ще намерят пазар. Следва до 31 януари тези издания пред министъра на културата действителните си собственици, както и точният брой на търговските пунктове, през които извършват разпространение на изданията си“, посочи Хамид Хамид.

Според ДПС по този начин обществото ще е наясно кой с колко пункта разполага и контролира. "Ако се установи, че едно лице държи над една трета от всички обекти за продажба на дребно на печатни издания, Министерството на културата ще трябва да сезира Комисията за защита на конкуренцията. Целта на законопроекта е прозрачност и информираност на обществото кой колко и от къде получава и срещу какво“, допълни той.

Депутатът от ДПС Велислава Кръстева също коментира, че темата за собствеността на медиите, за това кой говори, за необходимостта от информация чия е собствеността на медиите и разпространителните мрежи, не е тема от днес.

"Целта е ясна-когато обществото има достатъчно информация за това кой говори и срещу какво, тогава читателят и зрителят може да си направи извода какво му се казва. Фалшивите новини получават хранителна среда, когато не е ясно кой е собственик, кой какво точно е получил“, изтъкна Кръстева.

Хамид Хамид, пък допълни, че няма как този закон да е насочен срещу някого, а цели само информираност на обществото. "Ако някой се притеснява от него, обаче, то това са лица, които имат какво да крият. Ако този закон бъде приет ще разберем какво тези лица имат да крият“, смята депутатът от ДПС. 

Никол ИВАНОВА, БЛИЦ