Харчовете за подготовката на българското председателството на ЕС растат, ще актуализират сумата
Общият бюджет за тригодишния период на подготовката е 150 млн. лв., но тъй като основните разходи са през ключовата 2017 година, планираните средства ще се окажат недостатъчни, обясни Дочева. Тя отхвърли критиките за изоставане от заложените срокове и увери, че координацията между отделните ведомства е на високо ниво.
Над 18 000 делегати ще посетят България през първата половина на идната година, а календарът ще включва над 230 събития, показва моментната снимка на българското председателство в цифри, а следващите месеци ще са ключови в планирането на първото за страната ни лидерство на Съюза.
До края на март предстои приемането на Финансовата рамка за 2017 година, както и на Комуникационната стратегия, а паралелно с това в действие е логистичната подготовка на всички събития: настаняването на делегациите в България, кетъринг услугите и транспортирането на гостите. Навреме ще приключат ремонтите на двете сградите, които ще бъдат ползвани за провеждането на събитията в рамките на председателството: "Изпълнителят на НДК напредва. Работим в близък контакт с тях, защото има да доуточняваме детайли от гледна точка на пресцентъра, и неговото създаване, както и други детайли по организацията на самите помещения, но те имат пълна готовност и ще бъдат напълно подготвени, за да поемат събитията, които са и преди председателството".
С резиденция "Бояна" също се случват нещата. Текат ремонтните дейности и там. Няма да имаме срещи на министерско ниво в "Бояна", тъй като сградата е с по-малък капацитет и няма да може да големи събития, но там ще има доста срещи на експертно ниво, тъй като трябва да не се струпват всички на едно място. Оказва се, че програмата е специфична за всяко едно от тях, има паралелни сесии.
Предстои да бъде съставен стабилен календар на събитията, който зависи от редовните прояви в Брюксел, а повече яснота около конкретните дати и детайлите по програмата ще има през май-юни, което ще бъде от ключово значение, за да бъде планирано настаняването, изхранването и транспортирането на гостите.
В 4 категории са разделени планираните към момента 230 събития, като най-важните от тях са около 30, включващи неформални срещи на министрите на различните формати на Съвета на ЕС и големи събития на министерско ниво.
"Министрите, държавните и правителствени ръководители, и придружаващите ги делегации се настаняват, обичайно, в 4- и 5-звездни хотели. В София, слава Богу, има такива хотели! Проведени са разговори с голяма част от тях. Разбира се, те трябва да преминат и през съответните проверки от службите за сигурност, за да бъдат одобрени. Имаме поне десетина хотела, които вече са планирани.
Трябва да се отчете, че те си поемат сами разходите за настаняване. Ние имаме ангажимент единствено по блокирането и резервирането на определена квота стаи".
Леките автомобили и микробусите за транспортиране на делегатите ще бъдат осигурени през НСО, а автобусният превоз е в отговорностите на Националния център за подготовката и провеждането на Българското председателство.
Скоро започват разговори с конкретни компании какъв е капацитетът и как ще бъде организирано извозването на делегатите, съобщи Дочева и добави, че до края на март предстои приемането на финансовата рамка за 2017 година и прогнозата за 2018 година. Оскъпяването на подготовката за тази година, според Дочева, е очаквано: "Глобалната сума, която бъде одобрена към края на март, ще надвишава, може би, тези 50 милиона. Това е съвсем нормално, защото миналата година 50 милиона не бяха изхарчени, нито смятам, че през 2018-а ще има чак толкова много разходи. Вероятно най-големите разходи, които ще има през 2018-а, ще са Центърът, относно плащания по договори с фирми, с хотели и т.н.".
Дочева допълни след интензивна работа през последните два месеца, няма забавяне в сроковете за възлагане на обществените поръчки и отхвърли критиките за липсата на добра комуникация и координация.
"На този етап срокове, които да са заплашени от неизпълнение, няма. През последния месец всички дейности бяха доста активизирани и всеки вече е наясно със съответните си отговорности и задачи. В координация един с друг ще се справим".
От септември е започнало обучението на служителите, ангажирани с българското председателство. В момента такова се провежда в Института за публична администрация. Предстоят лекции и в Дипломатическия институт, включващи и практически симулации. Преводачите се осигуряват на министерско ниво от Главна дирекция "Преводи" на ЕК. С екипа на дирекцията се водят преговори, техническа мисия е направила оглед на сградите и са дадени предписания, за да отговарят на изискванията. Преводите на експертно ниво ще бъдат осигурени от различните министерства и чрез наемане на преводачи за конкретни събития, като за целта ще бъдат предвидени средства от общия бюджет за председателството.
Обсъждат се различни варианти за партньорство с общините за популяризиране на събитията от календара на председателството. Яснота ще им в края на март след одобрение на Комуникационната стратегия, е станало ясно след среща на представители на Центъра по подготовката с Национално сдружение на общините и вицепремиера Деница Златева.
"Предвиждаме грантова схема, с която, в партньорство с общините, да направим събития из страната, за да може да се популяризира председателството и там. Уговорихме се в началото на април да проведем нова среща, където да обсъдим по-конкретно детайлите. Вероятно ще включим и неправителствения сектор в събитията мероприятията, които ще правим по отделните региони".
От центъра за подготовката и провеждането на Българското председателство си поставят целта до края на годината поне 60% от българите да са наясно за смисъла и ползата от това България да поеме кормилото на Европа за първата половина на 2018 година. През 2015-а те са били едва 3%, а в края на 2016-а – 30%
"Ще има сериозна кампания, ще се разработват информационни материали и клипове, които да показват защо и как едно председателство може да е от помощ. Смятам, че едно председателство, освен като политически успех, е възможност да покажеш страната си. България е малко позната, а същевременно повечето чужденци, които идват тук, остават очаровани. От нас зависи да ги накараме да се върнат".
България работи в тясно сътрудничество с останалите държави в т.нар. "тройка" – включваща Естония и Австрия, като освен общите приоритети по време на председателствата се обсъждат и организационни детайли, но рецепти за успешно председателство – няма.
Последвайте ни
0 Коментара: