Чикаго заприлича на призрачен град, улиците са пусти с навявания на преспите по места по над метър и половина в следствие на явлението „полярен вихър“, съобщават българи живеещи в САЩ. 

Положението е страшно, тази сутрин от прозореца си не познах улицата, сякаш настъпва краят на света, споделя Дамян Георгиев, който от 20 години живее в района. От два дни пловдивчанинът не е излизал, защото властите предупреждават че е опасно. В няколко щата обявиха извънредно положение, защото спускащата се от север мощна вълна може да свали температурата на най-студените места до минус 53 градуса, съобщава Plovdiv-perss.bg.

"Децата вече втори ден не са на училище, но много учители в района се възползват от новия щатски закон за онлайн преподаване и изпращат уроците на учениците си. Така няма да се налага да се отучват тези дни. Над 1500 полета от двете летища на Чикаго са отменени, много влакове и автобуси – също. Дори има и прецедент – американските пощи в Чикаго няма да доставят писма и колети! Аз така се тревожех за моя приятелка българка, отскоро тук, която работи като пощаджийка… Почти всичко е затворено, освен разбира се, институции и учреждения с жизненоважни дейности като болници, полиция, пожарна, някои бензиностанции. И българското консулство в Чикаго днес работи също", пише в блога си българката Ваня Крамер. 

Медиите разпространиха и кадри от замръзналото езеро Мичиган:

Части от Канада и САЩ попадат в зона на изключително ниски температури, като на някои места може да бъдат поставени рекорди. В района на Чикаго термометърът във вторник през нощта ще наближи минус 30 градуса по Целзий, но заради вятъра ще се усеща като минус 46 градуса.
Метеослужбата на щата Айова предупреди населението да не излиза навън, а когато това се наложи да избягва поемането на дълбок дъх и разговорите. Появиха се и първи съобщения за престъпления, при които хора със скъпи якета с пух от канадски гъски са били заплашени на
улицата с оръжие и принудени да съблекат дрехата с цена над 1000 долара.





Поне 55 милиона души попадат в зоната на най-опасните температури, а 90 милиона – там, където термометърът ще наближи минус 20 градуса. Тази седмица под нулата ще е за около 250 милиона души от континенталната част на САЩ, а това са над три четвърти от населението.
Ефектът от тях ще бъде усетен на юг чак до щати като Алабама, Мисисипи и Джорджия, където може да завали сняг. Затворени са много училища, само в района на Чикаго са засегнати 360 000 ученици и студенти, отменени бяха над 1000 полета до Атланта, където предстои най-гледаното спортно събитие – финалът на турнира по американски футбол „Супер боул“.



Това е явление, което може да се случи веднъж на поколение и носи сериозна заплаха за здравето и живота на много хора. Метеорологът Джим Хайес предупреди, че при толкова силен студ първите признаци на измръзване може да се появят след само 10 минути, както и че няма да се затопли в продължение на няколко дни.



Непоносимият студ е причинен от слизането на юг на т. нар „полярен вихър“ – огромна маса от въздух с много ниска температура, който нормално се върти около Северния полюс. Изместването вероятно се дължи на явление в другия край на планетата – поток топъл въздух, изкачил се през Мароко и Източния Атлантик на север. Подобно явление имаше през зимата на 2013-2014 г. 

В Северна Швеция днес е била измерена температура минус 39,5 градуса по Целзий – най-ниската отчетена стойност в страната този месец, предават световните агенции.
 
Шведският институт по метеорология и хидрология каза, че температурата е била измерена в град Никалуокта в Лапландия – област, обхващаща северните части на Норвегия, Швеция и Финландия
.
Институтът обаче отбеляза, че ако се вземат средните стойности, януари е „по-топъл от
нормалното“. Шведската телеграфна агенция (ТТ) припомни, че най-ниската измерена температура в Швеция е била минус 52,6 градуса през 1966 г. в Лапландия. 

Великобритания междувременно преживя най-студената си нощ от началото на тази зима – температурата падна до минус 11 градуса в Шотландия.