Ключови нови изисквания при строителството на жилища влизат в сила от 23 май
Предложените промени в нормативните изисквания за достъпност са преминали през едномесечна обществена консултация
Внесените изменения не променят изискванията за за достъпност на жилищата, а конкретизират технически варианти за бранша, за да не се натоварва с допълнителни разходи новото строителство.
Досега съществуващите текстове имаха двусмислено тълкуване при техническото изпълнение, което налага промените.
Измененията са разработени през миналата година по настояване на браншовите организации и с тяхното пряко участие. Предложените промени в нормативните изисквания за достъпност са преминали през едномесечна обществена консултация.
Промените влизат в сила от 23 май тази година и ще важат за новостроящите се жилищни сгради.
Изрично се урежда, че новите жилища трябва да могат лесно да бъдат адаптирани, когато това е необходимо, към различни специфични нужди на хора с постоянни или временни затруднения в придвижването като например хора с увреждания, хора с временно намалена подвижност, възрастни хора, малки деца и др.
Въвежда се изискване в жилищата да няма прагове или неравности по-големи от 2 см, включително на монтираните дограми.
По отношение на балконите се облекчават изискванията за достъпност. Предвижда се всяко жилище в нова сграда задължително да има поне един балкон с минимална ширина 150 см и минимална дължина 150 см. , но при всички случаи при необходимост на балкона да може да се движи инвалидна количка.
Достъпът във всяка нова жилищна сграда трябва да се осигурява чрез стълби и асансьор, а ако сградата е до пет етажа е възможно вместо асансьор да бъде инсталирана вертикална подемна платформа.
Само рампите, които са към сгради, подлези, надлези и метростанции, трябва да бъдат с отопляема повърхност, гласят още промените в наредбата. Идеята е това изискване занапред да важи за инфраструктура, към която има електрическо захранване, а не за всички случаи, както е в момента.
С оглед безопасното ползване от деца на стълбищата в новите многофамилни жилищни сгради парапетите не трябва да имат хоризонтални елементи, а само вертикални, като разстоянието между тези елементи не може да бъде повече от 9 см.
Предвижда се проектните решения за достъпна среда да се представят във всяка фаза на проектирането на новите жилищни сгради.
Промените въвеждат и дефиниция за многофамилна жилищна сграда – сграда с повече от 3 жилища в нея.
Последвайте ни
0 Коментара: