КНСБ организира протест за защита на конституционните права и за защита на работните места и доходи на 16 юни от 11.00 ч. пред сградата на Министерски съвет. Ръководството на КНСБ се обръща към управляващите с категоричното искане в борбата срещу кризата да поставят хората на първо място.
ОТ синдиката настояват правителството да оттегли от Парламента проекта на нов Закон за събранията, митингите и манифестациите, драстично ограничаващ демократичното право на протест и вместо това да подготви и внесе закон, гарантиращ конституционното право на стачка. Иска се и оттегляне на внесените в Народното събрание промени в Кодекса на труда, чрез които българските работници ще могат да бъдат „препродавани” като стока (подобно на пострадалата Костадинка Кунева) от един работодател на друг без гаранции за техните трудови и осигурителни права. КНСБ иска кабинетът да насочи достатъчен финансов ресурс за кредитиране, инвестиции и държавни поръчки към българските предприятия, както и да гарантира защита на родното производство с цел запазване на работните места и доходите. Правителството да гарантира предвидените в бюджета разходи за нормалното функциониране на пенсионната, здравната и образователната системи както и заложеното повишение от 1 юли 2009 г. на работните заплати, дори и с увеличение на бюджетния дефицит, настояват още от синдиката. Те искат и да се гарантира закрила на наемния труд чрез рязко увеличение на обезщетенията за безработица и целева помощ за семейства с невъзможност да обслужват ипотечния си кредит за единственото си жилище. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.