Проблемът с тежките произшествия и с управлението на превозни средства след употреба на алкохол и наркотични вещества не може да се решава само на плоскостта на наказателното право, казва в интервю за БТА заместник на главния прокурор Иван Гешев.

„Държавата в лицето на всички отговорни институции е длъжна да направи необходимото, за да се сведат до минимум тежките транспортни произшествия. Органите на съдебната власт изпълняват своите задължения, но дори и най-тежките санкции не могат да върнат отнетото в тези случаи, защото то няма никакво друго измерение, освен човешко. Нито един живот не бива да се загубва по този начин“, подчертава заместник главният прокурор Красимира Филипова.

Тя посочва, че проблемът с катастрофите и с управлението на превозни средства след употреба на алкохол и наркотици няма да се реши само на плоскостта на наказателното право. Няма да проработи и едно механично увеличаване на наказанията за този вид престъпления, смята Филипова.

„Предхождащи наказателния процес са превантивните мерки и административнонаказателните производства. Наложителен е всеобхватен подход, който да включи целия процес, свързан с регламентирането на управлението на моторни превозни средства – промени в Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и в Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), относими най-вече към придобиването на правоспособност, към административнонаказателния процес по санкционирането на неправоспособните и на нарушителите, прилагането на принудителните административни мерки, както и задълженията и правомощията на контролните органи“, обяснява още заместник главният прокурор.

Красимира Филипова припомня, че от повече от 2 години ръководството на прокуратурата предлага експертни предложения за промени в Наказателния кодекс, свързани със санкционирането на пияни и дрогирани шофьори.

„Основното ни предложение и през 2020 г., и през настоящата година, е свързано с въвеждането на изрична норма, съгласно която във всички случаи на управление на моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 промила или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, превозното средство се отнема в полза на държавата, когато е собственост на дееца. Категорични сме, че една такава санкция с имуществен характер в съчетание с основното наказание ще има изключителен ефект не само по отношение на извършителя, но и на другите членове на обществото“, посочи Филипова.

Тя подчерта, че вече 3 години депутатите в няколко поредни Народни събрания не са изслушали и приели докладите за дейността на прокуратурата.

А в тях се съдържат данни, които могат да послужат за добра основа за промени в законодателството по отношение на тежките катастрофи. „Фактите и несъответствието на законите с обществените изисквания и съвременните условия на живот са основата, върху която следва да се изграждат убежденията на народните представители и да формират решенията им“, коментира Филипова.

Тя изтъква и още един проблем, свързан с разследването на тежките пътнотранспортни произшествия - възможността за отказ от изследване с техническо средство или вземане на кръвна проба от водача. „Необходимо е да се постави на обсъждане този въпрос и той да намери своето разрешение, за да се гарантира конституционно закрепеният принцип за равенство на всички граждани преди закона.

Дали отказът от изследване ще бъде инкриминиран чрез нов състав в НК, дали административната санкция ще бъде значително увеличена или ще се предприеме друг подход, не е ясно, но трябва във възможно най-кратък срок да се намери адекватно решение“, казва Филипова.

Заместник главният прокурор обяснява, че в практиката съществува сериозен проблем с изготвянето на експертизи, които или се бавят твърде дълго, или пък трудно се намират вещи лица, които да се заемат с изготвянето им. „Анализите показват остър недостиг от съдебномедицински експерти на територията на цялата страна.

В отделни окръжни райони дори няма съдебен лекар или работи само един. Той е затрупан с работа и експертизите се забавят с години, което води до блокирането на десетки дела. През последните десет и повече години държавата сякаш е абдикирала от осъществяването на политики по отношение на вещите лица, а натрупващите се проблеми не могат да бъдат разрешени с усилията и средствата на органите на съдебната власт“, заявява Красимира Филипова.

„Без ефективни мерки във всички посоки, и то едновременно, е невъзможно да се постигне целеният резултат. Няма да разполагаме с ефективни инструменти за предотвратяване на тежките пътнотранспортни произшествия и за провеждане на ефективно наказателно преследване на свързаните с тях престъпления“, обобщава заместникът на главния прокурор.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук