Налага ми се поради липса на спасители, ние да сме на поста. Това каза пред бТВ концесионерът на плажа в Черноморец Георги Мавров.

„Не може да наемем спасители, защото няма. Затова ние заместваме колегите. На моя плаж трябва да има 9 човека и аз съм винаги деветия“, добави той.

Директорът на БЧК – Бургас Виолета Радева потвърди, че интересът към тази професия е спаднал драстично, макар че хората, които дежурят на поста до вълните получавали по 1600 лева заплата.

„През последните години прави впечатление, че желанието на младите хора да завършват професионалната квалификация „воден спасител“ е спаднало. За миналата година в цяла България сме успели да обучим около 800 души, от тях около 300 са за море, което е сравнително малка бройка. През годините сме учили между 1500 и 2000“, уточни тя.

„За да си воден спасител и да покриеш определени нормативни изисквания, трябва да поддържаш добра физическа подготовка. Това е една от основните причини. В Бургас всяка година ние непрекъснато сме обявявали, че набираме кандидати за водни спасители.

От 20 записали се 10 покриват норматива. Наскоро дойдоха 14 души, които успяха да завършат курса за басейни, от тях трима за море, което е изключително малко“, каза още Виолета Радева.