Корнелия Нинова каза мнението си за Бюджет 2021
Той не решава нито един от четирите проблема, смята лидерът на социалистите
Лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира бюджета за 2021 година. Бюджетът трябва да реши 4 проблема: доходи, здравеопазване, икономика и борбата с корупцията. Бюджетът за 2021 г. на кабинета не решава нито един от тях, написа Нинова в личния си профил във фейсбук.
Ето как продължава нейният пост:
Бюджетът, който предлагат управляващите е бюджет, който ипотекира бъдещето ни.
По мнение на специалистите това е бюджет, който ще ни вкара в дългова спирала, увеличава дефицита и дълга и нарушава финансовата стабилност, която сме имали досега.
Блумбърг даде прогноза, че ако това продължава така, оттук нататък на година ще ни трябват между 3 милиарда и половина и 7 милиарда заем, за да продължим.
Това е изключително опасно. Бюджетът е социален, има много разходи. Важно е обаче за какво се правят тези разходи.
Ако си държавник, трябва да имаш цели и приоритети в политиката. Най-болезнените въпроси за България са доходи, бедност, неравенства, здравеопазване, икономика, борба с корупцията.
През този бюджет няма решение на тези проблеми.
Този бюджет е ориентиран преди всичко и само към изборите догодина. Борисов и правителството гледат на него като на всеки лев – спечелен глас. Няма държавническо мислене и перспектива.
„50 лева на всички пенсионери, но до март догодина, забележете. Защо до март? Защото март са изборите.
Дотогава по 50 лева, за да им купят гласовете. Детските надбавки – ако имаш трайно намерение да помогнеш на младите семейства, защо увеличаваш детските надбавки за една година?
Защото догодина има избори – парламентарни и президентски. Истинското решение, например за пенсионерите, е преизчисляване на всички пенсии.
Борисов ще остави 5 милиарда дефицит тази година, 5 догодина – а милиард и 200 милиона струва преизчисляването на пенсиите.
Управляващите нямат приоритет трайно да се справят с бедността. Актуализация на пенсиите на пенсионерите не е имало от 12 години.
Борисов 10 години говореше: „аз плащам“. Не, българският народ плаща, това не са личните му пари от Банкя и чекмеджета, а парите на данъкоплатеца. Трябва да има някакво трайно съгласие по няколко приоритета.
Бюджетът не предвижда нищо за работещите хора, а има и огромна група работещи бедни. За тях не се предвижда нищо. По отношение на доходите изтъкнах, че техните предложения няма да решат въпроса с неравенствата:
Да, може да повлияе на единия от стълбовете в икономиката – потреблението. Увеличението на доходите води до увеличение на потреблението.
Заради кризата обаче хората могат да прибягнат до спестявания. Увеличението на доходите може да не доведе автоматично до увеличение на потреблението.
По отношение на здравеопазването, коментирах : Предвиждат още пари, добре, но да видим за какво. Увеличението на парите решава ли следните проблеми:
Ще даде ли по-голяма възможност за достъп на хората в районите, в които няма болници или са отдалечени? Не. Ще намали ли цената на лекарствата? Не. Ще осигури ли кадри? Не. Говорим за трайни проблеми, които трябва да се решават, включително през бюджета.
Успоредно трябва да се направи така, че болниците да не са търговски дружества, да се намали ДДС на лекарства. С това ще помогнем на всички.
Кадрите – добре, 1000 лева на първа линия. Истинското решение на проблема с кадрите е наредба за определяне на базова заплата. В момента тя зависи от печалбата на болницата, защото е търговско дружество.
Това трябва да бъде държавна политика. Всички кадри да са гарантирани от държавата, че независимо дали болницата ще фалира, или не, те имат базова заплата.
„Икономика – от 10 милиарда дефицит, 300 милиона има заделени за икономика.
Това е абсурдно в криза, когато икономиката ще издърпа държавата. Няма нови мерки за подпомагане на икономиката - при опасност още повече да се срива икономиката.
Нищо ново, освен 60/40 и кредити. Корупцията – 10 милиарда изчезват чрез корупция в държавата. Няма никакви мерки в бюджета за борба с корупцията.
Икономиката и развитието стъпват върху потребление, инвестиции, износ.
Инвестициите по официални данни на БНБ са се сринали с 63 процента, износът също е катастрофално надолу. Няма нито една мярка в тази връзка в бюджета на управляващите.
Погледът върху икономиката изобщо го няма в този бюджет, а това е генератор на средства.
По Закона за публичните финанси, припомних, че от БСП преди години внесохме в КС искане от народни представители да се произнесе по казуса със Закона за публичните финанси, че се харчат пари извън бюджета:
Ние сме доказали, че не одобряваме този начин на преразпределение на бюджета.
Преди КС да се произнесе, те промениха закона. Сигнализирахме Сметната палата да направи проверка.
Гарантирам ви – начинът на бюджетиране на парите на българите ще се промени, ако БСП управлява. Ще се бюджетира обективно.
Те винаги залагат по-ниски приходи, защото знаят, че ще има по-високи доходи, за да им останат в излишък и да ги харчат с постановления на МС или еднолично от джипа. Ще въведем ред и принципи в харченето на парите на България, който и да е премиер.
По отношение на Ф-16, подчертах, че в момент на криза не е момент да се харчат пари за ново въоръжение: Могат да отидат за стимулиране на икономиката, малък и среден бизнес, бедни, работещи бедни. След това да се мисли за въоръжение.
Европа поставя въпроса за регионалните различия, но правителството на Борисов го подминава. От левицата изготвихме закон за развитие на Северозапада с цел именно преодоляване на регионалните различия.
Това състояние на ВИК сектора не може да продължава така.
Изобщо екологията е наш приоритет – чистата вода, въздух, земя. Достъпът до чиста вода е абсолютно задължителен в 21 век.
Не може да си оставиш целия ВИК сектор на природните условия. Трябва държавна политика за възстановяване на ВИК сектора, напоителните системи, мрежи в градовете, пречиствателни станции.
Крупен национален проект, който е въпрос на бъдещето. Екологията е въпрос на бъдещето. Чистият въздух е въпрос за здравето на нацията.
По отношение позицията на България по преговорите на Северна Македония с ЕС, коментирах:
Смятаме, че в тези преговори България категорично трябва да защити историята си, националния интерес.
Ако това не се приеме– да се изрази позиция. БСП категорично е против промяната на името на празника на 24 май.
За промените в Закона за радиото и телевизията, коментирах: Ние имахме свой проект за Закона за радио и телевизия, който беше отхвърлен още на ниво комиси. Ще настояваме пак да го внесем.“
По отношение на доклада на Гешев, Нинова заявих:
Той беше статистика, без да отговаря на ключови въпроси за обществото по знакови дела.
Г-н Гешев категорично отхвърля в доклада предложението на БСП да има съдебен контрол върху актовете на главния прокурор, които сега са безконтролни. Това е един от големите въпроси в съдебната реформа.
Последвайте ни
10 Коментара: