Една аптека обслужва 16,6 хиляди души в община Добрич, сочи анализ на Института по пазарна икономика. Подобно е положението и в Тунджа, където има само две места, откъдето може да се купят лекарства. Те пък обслужват по над 10 хиляди души. В Аврен и Джебел наличните аптеки обслужват най-голям брой население.

На другия полюс пък са черноморските общини Несебър, Приморско и Царево, както и община Банско, пише "Телеграф".

„Ако направим преглед на средния брой население, обслужвано от една аптека, ще видим, че най-добър достъп до лекарства има населението на някои туристически общини“, сочи още анализът.

В тази категория попада и община Челопеч, която разполага с 2 аптеки, обслужващи средно по 725 души. Средно за страната една дрогерия обслужва 1988 души.

Общините без аптеки през 2023 година се увеличават. Те са общо 22 и са с две повече в сравнение с  2022 година. В още 42 общини пък разполагат само с една. В България има 3252 аптеки, сочат данните на Изпълнителната агенция по лекарствата.

Разположението им продължава да е концентрирано в големите общини и големите населени места – в София те са 725, в Пловдив – 219, и във Варна – 181. Общините без аптека са едни от най-малките в страната и в тях достъпът до лекарства остава силно ограничен – това са например Трекляно и Антоново.

В момента тече обществено обсъждане на промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Там се предлага продажбата на лекарства да може да се извършва чрез автомати, които не са разположени на територията на аптеката или дрогерията, но само в рамките на съответната административна област, в която се намират.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук