Проекцията на правителството е след 2 години, държавният дълг да е на 30 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Че задлъжняваме - задлъжняваме. Подозирам, че актуализацията през юни, ще увеличи дългa ни с още повече", това каза икономическият експерт Кузман Илиев в "Лице в Лице" по bTV.

По неговите думи, разточителството на държавния бюджет е започнало още когато времената бяха мирни и нямаше война. Сега когато не изглеждат розови, а дефицитите ще нарастват още повече.

Правителството пое нов дълг, този път - при по-висока лихва

"Днес целият икономически процес се движи от държавен харчлък. Онова, което трябва наистина да движи процеса, са икономическите играчи, но те в момента са в будна кома. Инфлацията е толкова бърза, че не можем да ѝ смогнем. Това за нашите предприемачи е голям проблем, техните разходи са нараснали с 40 процента. За тях практически няма смисъл да произвеждат", казва експертът.

"Плашат се, слагат катинара и няма работни места. През последните години убихме частните инвестиции"

"В годините 2003-2009-та инвестициите бяха много сериозни. Но във времето обърнахме парадигмата. Започнахме да качваме харчлъка а инвестициите замряха. Зелената сделка също бие доста по ръцете, това е геноцид срещу рудодобива", коментира Илиев.

Относно Планът за възстановяване, специалистът не вижда нищо обнадеждаващо за българската енергетика:

"Полша се пребориха защото мислеха стратегически. Ние изпуснахме момента, в който да направим така, че въглищните ни централи да могат да оцеляват. Заради изключително скъпите квоти,  те или ще фалират, или държавата ще дава милиарди за да ги поддържа. А те са изключително важни за нас".

"Изключително зависими сме от това, че не  развиваме собствените ресурси. Втечненият газ от САЩ ще ни излиза много по-скъп, нека да си го кажем", допълни той.

Илиев коментира така спорът за управител на БНБ:

"Първо трябва да кажем, че това трябва да е човек с много сериозен бекграунд. Той винаги ще дава сигнали тогава, когато правителството харчи повече, отколкото трябва да харчи. Трябва да познава паричната теория много добре. Нека да помислим за експерти, защото ако се намеси политическата игра, това ще голям проблем за всички нас".