Левон Хампарцумян с много важно отличие, стана банкер №1 в ЦИЕ
За да получи високото отличие, главният изпълнителен директор трябва година след година да е допринасял за растежа и иновациите в институцията, която той ръководи. Наред с това банкер №1 в ЦИЕ трябва да е човек, който вдъхновява хората, като ги ръководи така, че да бъдат най-добрите на пазара. Според престижното финансово издание EMEA Finance Хампарцумян е успял да го постигне.
Това е поредната награда, която Левон получава за професионализма си. Той е носител на Ордена на звездата на италианската солидарност (Ordine della Stalla della Solidarietѕ Italiana) и получава титлата комендаторе от президента на Република Италия Джорджо Наполитано през 2008 г. През 2015 г. Хампарцумян е удостоен с Голям сребърен почетен знак за заслуги към Република Австрия.
През 2007 г. фондация „Атанас Буров” му връчва приза „Буров” за банково управление. Левон е обявяван два пъти за Банкер на годината – от списание Finance Central Europe през 2005 г. и от вестник „Банкеръ” през 2007 г. През 2012 г. списание “Мениджър” му връчи приза за Мениджър на годината.
Той е на мнение, че успехът никога не идва случайно. „Той винаги е плод на организирани усилия, мотивация и подготовка. Когато човек е в баланс със себе си, всички други неща се получават. Разсъдъкът му е на място, взема по-адекватни решения”, казва банкерът.
По образование Левон е дипломиран инженер-химик. През годините професионалният му опит е свързан с ръководни позиции в PriceWaterHouse Coopers и Earnst&Young. През 1997 г. е избран за почетен консул на Канада в София. В периода 1999-2001 г. той бе последователно заместник-министър на икономиката и изпълнителен директор на Агенцията за приватизация.
През 2001 г. Хампарцумян е избран за главен изпълнителен директор и председател на управителния съвет на УниКредит Булбанк. Той е член на управителния съвет на БОРИКА. Член е и на управителния съвет на Асоциацията на банките в България, като в периода април 2005 – април 2008 г. и април 2011 – април 2015 г. е председател на управителния съвет на Асоциацията на банките в България. Членува в борда на Българския форум на бизнес лидерите и на управителния съвет на Института за пазарна икономикa.
Според Левон всеки проблем има решение: „Ако не намирате решение, значи това не е проблем, а е факт, с който трябва да се съобразявате.”
Когато млади хора го питат в какво да инвестират парите си, Левон винаги отговаря с усмивка. „В младостта си. Гледай си живота, докато си млад. Развивай се, учи чужди езици и нови неща. Така ще можеш да видиш други държави с различни култури, да се обогатиш и да си намериш интересна, добра и по-добре платена работа”, съветва банкерът.
От 2015 г. е председател на Обществения съвет на TELUS International, а от 2017 г. е и член на Почетния тръст на фондация „Международна награда на херцога на Единбург – България”. В периода 2008-2012 г. е председател на Настоятелството на СУ „Свети Климент Охридски”.
Освен опитен финансист Хампарцумян има и интересен личен живот. Корените на рода му са в Истанбул. Дядо му се установява в България и има фабрики за масло край Карлово. Леля му избягва през 1947 г., след национализацията, в Бейрут, а оттам отива в Канада.
Хампарцумян има брат, мениджър в световноизвестна компания за компютърни мрежи. Женен е 3 пъти, като настоящата му съпруга носи името Мариана и с нея се запознават, докато работят заедно. Банкерът има дъщеря Румяна от първия си брак.
Левон има множество хобита. Основното от тях е фотографията, с която се занимава активно от години. Определя себе си като напреднал любител фотограф. Други любими занимания са да пътува, хубавите компютърни системи, кулинарията и книгите. Харесва автори като Фредерик Форсайт, Греъм Грийн, Съмърсет Моъм.
Източник: "Труд"
Последвайте ни
0 Коментара: