Лозан Панов иска от ЕК да му разреши да прави политически изказвания
Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов е водил целенасочена клеветническа кампания срещу българската държава в продължение на една година. Това се разбира от паметни бележки, документирали разговорите с експертите от Европейската комисия (ЕК), които посещават регулярно страната ни и се срещат с представители на съдебната власт, в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), пише "Правен свят". На заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) този четвъртък кадровиците единодушно приеха документацията да бъде качена на сайта им.
Публикувани са акценти от разговорите на евроекспертите от четири техни мисии, проведени в рамките на изминалата година – от март 2018 до март 2019 г. (Две от срещите се провеждат в периода, в който България е председател на Съвета на ЕС). Нито един от останалите представители на българската държава не си е позволил да отправя нападки срещу другите институции, срещу другите власти, нито срещу Европейската комисия, каквото прави и при четирите си срещи с експертите от Брюксел Лозан Панов. Прави впечатление, че изложеното от председателя на ВКС при срещите му с евронаблюдателите напълно се припокрива с публикации в медиите на издателите Иво Прокопиев, Огнян Донев, Сашо Дончев, както и свързани с укриващия се от правосъдието фараон Цветан Василев издания.
Още при първата документирана среща, проведена в рамките на мисията на 20-21 март 2018 г. Панов отправя нападки към работата на новия състав на ВСС, който към онзи момент е бил на шест месеца след встъпването си. Председателят на ВКС е крайно недоволен, че няколко месеца по-рано Европейската комисия за първи път е излязла със сравнително положителен доклад за България в усилията й да реформира своето правосъдие. "Докладът на ЕК от м. ноември 2017 г. би трябвало да звучи положително, но той звучи малко шизофренично - казва се, че има недостатъци, а това, което е направено, е похвалено", коментирал Панов. Според него никога ЕК не се е представяла толкова откровено като съучастник на неговите опоненти. Българският е един от малкото народи, които вярват на ЕС, но с малко усилия това може да се промени и да доведе до евроскептицизъм, твърдял още Лозан Панов пред експертите на Комисията.
През март месец 2018 г. председателят на ВКС изрично подчертал още, че властите не извършват разследвания срещу представители на висшите етажи на властта, както и че нямало работещ механизъм за търсене на отговорност на тримата първи в съдебната система и най-вече на главния прокурор. Този акцент е важен, защото показва, че самият Лозан Панов изпада в шизофренно поведение буквално няколко месеца по-късно, а и днес, когато е първи противник на анонсираните промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), посветени именно на търсенето на отговорност на председателите на ВКС и ВАС, както и на обвинител №1.
В рамките на следващата мисия на европейските експерти в София, проведена на 19-20 юни 2018 г., Лозан Панов изразява негативното си отношение към акцията на Специализираната прокуратура и новосъздадената Антикорупционна комисия по разкриването на корупционното престъпление и задържането с белязани пари на отстранената кметица на "Младост" Десислава Иванчева, Биляна Петрова и на посредника Петко Дюлгеров. И това се оказва само началото, защото Панов занимава мисията на ЕК с делото срещу триото от Младост и при следващите им посещения у нас.
През юни месец миналата година Лозан Панов остро критикува работата на специализираните органи на съдебната власт, като в паметните бележки се посочва, че председателят на ВКС е коментирал делото за приватизацията на остатъчния държавен дял от ЕВН, по което подсъдими са издателят Иво Прокопиев и бившите министри Симеон Дянков и Трайчо Трайков. Обект на коментари са били разследванията срещу определената от бившия френски посланик като "гнила ябълка" съдийка Румяна Ченалова, както и срещу бившия енергиен министър Румен Овчаров и делото срещу бившия шеф на НДК Мирослав Боршош. Общото между повечето от посочените дела е, че подсъдимите и обвиняемите по тях имат едни и същи адвокати, които в редица интервюта и статии, публикувани в издания, които са собственост или са свързани с Иво Прокопиев, демонстрират пълно сходство на позиции с председателя на ВКС.
При срещата си с представителите на ЕК, проведена при мисията им на 4-5 октомври, Лозан Панов става още по-краен в коментарите си по адрес на българската държава и официалните й власти. Председателят на ВКС е крайно недоволен, че ЕК се занимавала единствено с проблемите на Полша, Унгария и Румъния. Той визира стартираните процедури и предупреждения за такива срещу трите държави, свързани с правосъдието. В тази връзка председателят на ВКС детайлно изброил факти за оказван му "политически натиск, тормоз и терор". Панов вероятно е визирал казуса с установеното при пълна данъчна ревизия несъответствие в доходите му в размер на повече от 100 000 лв., както и висящото към онзи момент дело за наложената му от Сметната палата глоба в размер на 1000 лв. за отказа му да разкрие имуществото си през 2017 г.
В един момент Панов, за чийто имидж работят десетки журналисти, ангажирани в сайтове на подсъдими и обвиняеми лица, коментира, че му се налагало да работи в много по-тежки условия от тези на съдиите в Полша. Освен това, "обществото в България реагира по-различно, зрелостта му е по-различна", коментирал още председателят на ВКС. В случая изглежда Лозан Панов изразява недоволство от собствения си народ, който отказал да излезе на масов протест в негова защита и на подсъдимите за подкуп Десислава Иванчева и Биляна Петрова.
При всичките си срещи с експертите от Брюксел председателят на ВКС също така коментирал и законодателната работа на парламента, която остро критикувал, било то заради промени в съдебния закон, в АПК, ГПК или НПК. При последната среща например, Панов е посочил, че у нас е налице "законодателен разврат, с който се нарушават фундаментални принципи на правото".
При срещата на Лозан Панов с мисията на ЕК, проведена в рамките на визитата им у нас на 12 и 13 март тази година, "съдия №1" захвърля всички задръжки и благоприличие, каквито изисква заеманият от него пост, и буквално започва да клевети всички институции в държавата и отделни публични личности. Председателят на ВКС се оплакал, че нямало възможност да изразява мнение за "случващите се безобразия", което звучи повече от цинично, най-малкото, защото само в рамките на последната половин година Панов участва в две конференции, на които направи политически изказвания, а и интервютата, които даде за обслужващи го медии, звучаха изцяло политически.
От цитираните акценти от срещата се разбира, че Панов е недоволен от работата на парламента, правителството, ВСС, прокуратура, КПКОНПИ, съдиите, които не го подкрепят, а не на последно място се срамува и от собствения си народ. В тази връзка председателят на ВКС настоява пред представителите на ЕК да му бъде разрешено да прави и политически изказвания, без за това да му се търси отговорност. Според българското законодателство магистратите у нас не могат да изразяват политически пристрастия, нито да са част от политически партии. "Председателят на ВКС може да говори. Той не бива да е аполитичен, защото спазването на законите се превръща в политически въпрос", обяснил още Панов.
Оказва се също така, че пред мисията на ЕК у нас Панов лобирал само за една от съсловните организации на магистратите, а именно известната с политическите и задкулисни обвързаности с подсъдими лица – т.нар. "Съюз на съдиите в България". Председателят на ВКС коментирал пред еврочиновниците, че въведеното изискване за деклариране от съдиите на тяхното членство в неправителствени организации било нарушение на независимостта им. От паметните бележки не се разбира защо Панов не е коментирал и другите организации на съдиите, които развиват дейност у нас и за които важат същите законови изисквания.
И още един откровено лобистки акт, който Панов е извършил преди по-малко от два месеца. Пред служителите на ЕК председателят на ВКС се е застъпил за системата за измерване на натовареността на магистратите, прокарана от бившия кадровик Калин Калпакчиев, сега председател на ССБ. Така се оказва, че "съдия №1" е заблудил евроекспертите, защото от заседанията на Съдийската колегия на ВСС е ясно, че масово магистратите от цялата страна изразяват недоволство от работата на системата и твърдят, че тя не отразява реалната им натовареност.
И през месец март 2019 г., само месец преди произнасянето на присъдите срещу Десислава Иванчева, Биляна Петрова и Петко Дюлгеров, Лозан Панов отново е лобирал в полза на подсъдимите пред гостуващите експерти на Брюксел.
Оказва се, че има още една тема, с която Лозан Панов непрестанно занимава служителите на ЕК, отговорни за написването на Мониторинговите доклади за България – това е атаката срещу председателя на Софийския апелативен съд (САС) съдия Даниела Дончева. Оказва се, че "съдия №1" има тежка фиксация в административния ръководител на най-големия апелативен район, защото всеки път е занимавал представителите на Комисията с казуса, свързан с неподплатените от доказателства нападки на съдия от Апелативния съд срещу Дончева. Нещо повече, Панов недоволствал, че след като Съдийската колегия на ВСС е отхвърлила искането му да образува дисциплинарка срещу председателя на САС, след което той обжалва това решение пред Върховния административен съд (ВАС), но било "лесно за прогнозиране" какъв ще е крайният резултат. В това си изказване председателя на ВКС на практика коментира по абсолютно недопустим начин висящ съдебен казус, което може да се разглежда и като директен натиск върху върховните съдии.
Макар в голямата си част твърденията на председателя на ВКС да са добре известни и да са били коментирани от него в рамките на множеството му медийни изяви, фактът, че той е занимавал официални представители на ЕК с превратните му тълкувания по определени действия на държавните институции, говори единствено, че "съдия №1" няма и най-елементарното намерение да се съобразява със задължителните норми на Етичния кодекс на българските магистрати.
Последвайте ни
0 Коментара: