Любомир Каримански е един от доверените хора в парламента на председателя на "Има такъв народ" Слави Трифонов. Той участва активно по време на коалиционните преговори в частта "бюджет и финанси". Като част от законодателната власт през него ще мине одобрението на параметрите заложени от Асен Василев и кабинетът "Петков" в публичния сектор .

"Повечето българи гласуваха не за трите правителства на Бойко Борисов, а за Промяната“ - така председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси още в началото намекна, че план - сметката ще изглежда обосновано за секторните политики от управляващите.

Той отбеляза, че в края на 2021 година имаме повече приходи, отколкото актуализира правителството на Стефан Янев, което показва решимост за справяне с течовете. 

"Нулева толерантност към корупцията и ще постъпят доста повече средства в бюджета" категоричен е депутатът от "Има такъв народ" Любомир Каримански.

За него е важна обратната връзка с правителството, за да се преодолее изтичането на средства, което да става със законодателни мерки.



Каримански разкри и какво са договорили за бюджета коалиционните партньори и лидерите на партиите - защо са завишени капиталовите разходи, ще се променя ли ставката за  ДДС-то.

"Слави Трифонов не е залагал нищо в Бюджет 2022, ние експертите по време на преговорите договорихме мерките, които са по отделните политики и те са като приложение към коалиционното споразумение. Това означава, че ще държим на спазването и да бъдат отразени в годишната финансова рамка".

"Въпрос на анализ е дали трябва да се намали ДДС-то за електроенергията и на разчети, трябва да се съобразяваме с европейските изисквания.

Предвижда се ДДС – ставката като цяло в Европа да бъде изравнена, да видим това дали ще донесе ефект, да не правим неща на сляпо и прибързано" - заяви председателят на Комисията по бюджет и финанси.

"Вдигнахме цената "ден напред" на енергийната борса, таванът да не е 30% процента, а нагоре - 35 – 40% , което е положително и в полза на бизнеса".

От правната система трябва да се гарантира предвидимост на чуждите инвестиции, и да се промени системата, да й имаме доверие, на този етап ние нямаме такова - обобщава Любомир Каримански пред БЛИЦ TV.

Заради ниските данъчни ставки България бе сред привлекателните дестинации за правене на бизнес, дори бяхме определяни от европейските партньори като данъчен рай. Но отблъскваща с правната нестабилност система промени картината, убеден е депутатът от "Има такъв народ".

Като финансов експерт той е категоричен, че инфлацията ще изиграе роля за приеманетони в Еврозоната, но засега няма отклонение от пътя към въвеждане на еврото в срок.

"Няма да бързаме с управителя на БНБ Димитър Радев да го сменяме, може да започнем с членовете на фискалния резерв – поетапно ще ги караме нещата, няма да прибързваме" - разкрива част от преговорите с коалиционните партньори Любомир Каримански.

Той продължи, че 12 години нямаше навик да се прави анализ на разходи и ползи – колко от публичните блага, които изразходва фискът, могат да носят положителен ефект на българските граждани.
 
“Няма нищо повече, което е предвидено за 2021 да е изтеглено като дълг. Ако сме живели разточително не виждам защо българите искаха да променят система и начина по който да се управлява страната“.

По темата за зеления сертификат Каримански отговори, че за него това е индивидуален акт -ваксиниран съм, не искам да ограничавам права на хора, обобщи той.

Според него информационната кампания е слаба,  и се нуждае от това да бъде адаптирана за всяка възраст, когато човек реши да направи своя информиран избор дали да си сложи ваксина или не.

Още видеа по темата за Бюджет 2022 с министъра на финансите Асен Василев; Корнелия Нинова; финансовият експерт Румен Гълъбинов