Македонците прозряха, че са българи
Прозрението за това направи първият им външен министър Денко Малевски
След Преспанския договор македонците се отказаха от елинистичното си минало и не им остана нищо друго освен да се върнат към корените си, които без съмнение водят към България. Разбира се, в така наречената Северна Македония се чуха и последните вопли на македонизма, който предстои да изпадне по пътя на страната към Европейския съюз.
Изказването на проф. Денко Малевски.
Първият министър на външните работи на Македония след разпадането на Югославия през 1991 година, Денко Малевски предизвика скандал в скопските среди, като, както предава „Република“, „продължи да унижава Македония и македонците“, пише гръцкият вестник Protothema.
„Преди няколко дни в статия той отбеляза, че македонците и българите са един народ и Илинденското въстание е обикновен „бунт“ на българското население. В изявление пред българските медии сега то твърди, че Гоце Делчев и Кръсте Петков Мисирков са българи“, пише скопската опозиционна медия.
Реакциите в Македония.
Президентът на Македония Стево Пендаровски и председателят на македонския екип от Съвместната комисия по историческите и образователните въпроси с България Драги Георгиев се дистанцират от позицията на Денко Малевски, че Гоце Делчев и Коста Мисирков са българи.
По повод интервюто на Малевски пенсионираният македонски генерал Стоянче Ангелов и лидер на партия „Достойнство“ апелира към македонските граждани, особено македонците, да покажат малко повече национално самочувствие.
Първи реакции в България
Историкът проф. Пламен Павлов заяви, че не само сме били, но продължаваме да сме един народ с македонците.
"В интерес на истината не мога да бъда напълно съгласен с казаното от него, тъй като той казва, че някога сме били един народ, а в наше време вече има отделен македонски народ. В Македония доминира тази линия поне в политически и обществения живот. Той дава и много точно как се е стигнало дотам с насилието от страна на сръбските окупатори, с насилията по времето на режима на Тито и всичко, което много добре знаем.
Той казва, че в тези условия локалпатриотизмът взема връх и да бъде спасен нородът се стига до формиране на македонска нация. Той е човек, който не отрича българските корени на тази нация. Освен това той така дипломатично и малко заобиколно казва, че перспективата е може би пак да бъдем един народ. Той казва, че в новите европейски условия, в бъдещето е напълно възможно отново да бъдем един народ. Дано не му правя мечешка услуга", коментира още проф. Павлов.
Той изрази мнение, че интелигенцията в Македония и тези, които имат сетива за историческата истина, са съгласни с Малевски, а не с неговите критици. Според него Малевски е един от хората в Македония в политическия и обществения живот, които са в най-голяма степен отворени за диалог с България и сближение със страната.
Депутатът от ГЕРБ и заместник-председател на Групата за приятелство между България и Северна Македония Тома Биков изрази убедеността си, че рано или късно македонците ще кажат за нас, че сме братя. Той отрече тезата, че в България съществуват антимакедонски настроения, като подчерта, че българите не таят чувства на омраза към македонските си братя.
„Както казваше Петър Стоянов, това е най-романтичната част на българската история. Ако македонските националисти не са разграничават толкова радикално от българите и не базират идеологията си върху омразата срещу българите толкова силно, ще стане ясно, че двата народа не се различават много. Да не кажа, че почти не се различават“, добави Биков.
Той направи прогноза, че на Срещата на върха за Западните Балкани по време на Хърватското председателство ще има напредък по отношение на европейската интеграция на страните от региона. Според Тома Биков в България нямаме нужда някой да ни казва, че Гоце Делчев е българин, понеже винаги сме го знаели.
Последвайте ни
3 Коментара: