Малките стъпки към зелено бъдеще на планетата
Нека признаем – граденето на еко навици не е лесно. Винаги тръгваме с желание. Купуваме си платнени торби за пазар, спорим с колегите дали лампата в окъпания в слънце офис трябва да свети и придобиваме умението да приготвяме вкусна яхния от абсолютно всякакви остатъци. От карфиол до наденица. Защото разхищението на храна не е устойчиво.
Живеем по този начин месец-два, чувството на гордост ни преизпълва. Вече сме пълноценни граждани на планетата и отговорни възрастни. Но ето, идва денят, в който торбата за пазар е забравена и си остава такава завинаги, а покрай нея и цялото ни желание да положим малко повече усилия за доброто на следващите поколения.
Добрата новина е, че понякога еднократен избор прави животът ни многократно по-устойчив. Изборът на правилните домакински уреди например. Електронните отпадъци са един от най-бързо растящите потоци в ЕС и по-малко от 40% от тях се рециклират.
От една страна устойчивите домакински уреди намаляват консумацията на вода и енергия в домакинството, като междувременно ни спестяват пари. От друга – по-съвестното проучване на производителя и изборът ни на фирма , която постоянно разработва и прилага ресурсно ефективни решения, правят приноса ни за устойчиво бъдеще на планетата още по-голям. Така насърчаваме намаляването на отпечатъка от дейността на бранша върху околната среда и климата.
Bosch е компанията, която още през 2020г., с всички свои производствени, развойни и административни обекти по света постигна пълна въглеродна неутралност. Това става възможно благодарение на замяната на сивите енергийни източници със зелена енергия. Неизбежните въглеродни емисии, фирмата балансира като подкрепя проекти за опазване на климата. Bosch Домакински Уреди активно работи по създаването на продукти от рециклируеми материали – пример за това е прахосмукачка, съдадена от 64% рециклирана пластмаса, която се пакетира в 100% рециклирана опаковка.
Рециклирането е аспект, върху който няма никакви пречки да работим активно в България, както на организационно, така и на индивидуално ниво. През 2020 г. в ЕС са били събрани 10,3 кг отпадъци от електрическо и електронно оборудване на жител. България е сред европейските страни, които успяват да рециклират огромен процент от електронните си и електрически отпадъци – 68,8%, по данни от 2017г.
В продължение на тази добра практика, от Bosch Домакински Уреди България разработиха кампания, наречена „Ново срещу старо“ – тя предлага на потребителите безплатно извозване на стари хладилници и фризери от дома и последващото им рециклиране. С тази кампания, освен, че помагат за редуциране на електронните отпадъци, от компанията насърчават потребителите към по-устойчиви решения в името на зеленото бъдеще на планетата, като предлагат и допълнителна финансова полза за тях.
Устойчивият начин на живот, както всеки друг, е поредица от избори, които правим в ежедневието си. А когато те носят полза за природата, за финансите ни и за бъдещите поколения, аргументите за изграждане на нови, еко навици стават необорими.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни