Марина и Симона го направиха, венчаха се за любимите по стар български обичай Снимки

На сцената бяха пресъздадени характерни за врачанския край сватбени обичаи, сред които бръснене на младоженеца, забулване на булката, както и подготовка на традиционните сватбени пити и венци

https://blitz.bg/regioni/marina-i-simona-go-napraviha-venchaha-se-za-lyubimite-po-star-balgarski-obichay-snimki_news1159508.html Blitz.bg

Традиционна северняшка сватба се проведе като част от Националния фолклорен събор „Леденика“ във Врачанския балкан, като за първа година в рамките на събитието се венчават две двойки едновременно.

На сцената бяха пресъздадени характерни за врачанския край сватбени обичаи, сред които бръснене на младоженеца, забулване на булката, както и подготовка на традиционните сватбени пити и венци.

В реализирането на ритуалите се включиха танцьорите от ансамбъл „Хемус“, музиканти от Народно читалище „Развитие – 1869“ и експерти от отдел „Етнография“ на Регионалния исторически музей във Враца.

Първото младо семейство – Марина Петрова и Милен Николов, се качиха на сцената заедно с петмесечната си дъщеря Николая.

Булката сподели вълнението си и уточни, че носиите им са северняшки, изработени по специална поръчка, тъй като с половинката ѝ винаги са били радетели за българските традиции.

Младоженецът допълни, че въпреки първоначалното напрежение, ритуалът е надминал очакванията им.

Втората двойка – Симона Иванова и Владислав Ботев, които споделят живота си от 17 години, бяха придружени от деветгодишния си син Преслав. Владислав и малкият Преслав бяха пременени в еднакви носии, ушити във Видин и украсени със северняшки шевици.

Момчето донесе на сцената два гълъба, които бяха пуснати в небето като символ на любов и отдаденост. Младоженецът изрази радостта си, че сбъдва мечтата си за такава сватба и по този начин предава традициите на следващото поколение.

Гражданският брак на двете двойки бе сключен официално пред кмета на Община Враца, който им връчи брачните свидетелства и им пожела обич, хармония и взаимно прощение. Благословия за здраве, мъдрост и търпение към младоженците отправи и Врачанският митрополит Григорий.

Сред официалните гости на общината бе и извънредният и пълномощен посланик на Китай в България Дай Цинли, която също поздрави присъстващите.

Тържеството бе съпътствано от празничен топовен гърмеж на черешово топче от Националния съюз „Единение“, звуци на чамове, духова музика и много народни танци. От Община Враца отбелязаха, че за първи път посрещат толкова много сватбари – само гостите на двете двойки наброяваха 400 души.

За празничната трапеза бе подсигурено богато меню, включващо вино, питка, ордьоври и автентична агнешка чорба.

Майстор-готвачът от Общинско предприятие „Социални дейности“ Маргарита Апостолова разкри, че подготовката на традиционната за региона чорба е започнала от ранни зори от четирима души.

За направата ѝ са вложени 100 кг месо, по 10 кг моркови, лук и чушки, а застройката е приготвена от 100 кофички кисело мляко, 180 яйца и 4 кг брашно.

Комендант на събора бе кметът на село Челопек Тихомир Тошев, откъдето е и един от младоженците.

В мащабната организация на Община Враца партнираха редица местни институции и организации, сред които Младежкият център, Младежкият дом, Регионалният исторически музей, Българският младежки червен кръст, Тролейбусен транспорт - Враца, както и общинските предприятия БКС и „Социални дейности“.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай