Министър Иван Иванов: Не очакваме загуба на европейски средства за земеделие
„Министерството на земеделието е създало необходимата организация, за да не допусне загуба на средства от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. и Програмата за морско дело и рибарство (ПМДР) 2014-2020 г.“ Това заяви министърът на земеделието д-р Иван Иванов пред парламентарната Постоянно действаща подкомисия за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове към Комисията по въпросите на Европейския съюз.
„В министерството заварихме известно забавяне на определени проекти, тяхното одобряване и договаряне, но към днешна дата сме наваксали съответното забавяне. За ПРСР до края на годината сме направили организация, за да няма загуба на средства“, разясни министърът.
Той допълни, че съвместно с Държавен фонд „Земеделие“ е създадена работна група за бързо разглеждане на проектите, които ще бъдат приети тази година.
„Очаква се решение от Европейската комисия, което да бъде обявено на 23 май на заседание на Съвета на министрите по земеделие, за отделяне до 5% от бюджета ПРСР 2014-2020 г. за годините 2021 и 2022 г., които да отидат за директно подпомагане на земеделските стопани по искане на 14 страни членки, сред които и България“, каза аграрният министър.
Той припомни предвидените за тази година приеми по ПРСР, включително по подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ и обявеният вчера прием по мярка 4.3 за реконструкция и модернизация на съществуващите хидромелиоративни съоръжения.
По думите му по Програма за морско дело и рибарство (ПМДР) 2014-2020 г. има също забавяне в договарянето, основно като резултат от COVID кризата и военната агресия на Русия в Украйна, както и други обективни причини. „Колегите дават гаранция, че всичко ще бъде приключено в срок и също няма да има загуба на средства“, заяви аграрният министър.
Той допълни, че по подхода ВОМР също е идентифицирано известно забавяне, като с ДФЗ са проведени съответните разговори, за да няма и там загуба на средства. „През 2020 – 2021 г. почти не се е работило“, заяви министърът, като даде за пример неразгледани проекти.
Министърът на земеделието посочи по отношение на новия период от 2023 г., че след като пристигнат на бележките за Стратегическия план и бъдат отразени, ще започне незабавна информационна кампания. „Целта ни е да запознаем незабавно бенефициентите с новия Стратегически план, за да имат готовност незабавно да кандидатстват“, каза той и припомни, че по втори стълб са осигурени 60% национално съфинансиране при 15% досега. „Целта ни е да направим по-конкурентно земеделие в България, като земеделските производители да предлагат своята стока не само по нашите пазари, а и в чужбина“, каза той.
Министърът посочи, че в момента в Министерството на земеделието е в ход подготовката за изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, по отношение на включените там инвестиции във „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство“ и „Дигитализация на процесите от фермата до трапезата“.
Последвайте ни