Министър Цоков не може за удари с пълна сила по наболял проблем в клас
Около 700 хиляди са учениците в България, като около 50 хиляди ще са първокласници
Министърът на образованието Галин Цоков засегна горещата тема с телефоните, използвани от учениците по време на час.
Според него е трудно и даже невъзможно, да се вземе кардинално решение и да се забрани порочната практика.
„Над 50% от учениците се разсейват с телефоните си по време на учебните часове. Когато нашият екип е служебен, ние не можем да взимаме такива кардинални решения за образователната система - например, да се забрани ползването им в час“, обясни Цоков в ефира bTV.
Около 700 хиляди са учениците в България, като около 50 хиляди ще са първокласници.
Училища и ремонти
През тази година има над 1100 ремонти на училищни сгради, като някои от тях са много сериозни, дори има изграждане на нови сгради в някои училища. Някои от тях са по програми, други са по ПВУ.
Малко над 100 училища ще продължат ремонтите след 15 септември, а в 23 от тях ще учат в други сгради, докато приклрючат ремонтите, вероятно в началото на м. ноември, обясни Цоков.
Едно училище е изгоряло заради пожарите това лято - в старозагорското село Гранит. Няма нищо по-трагично от едно изгоряло училище.
А това в Гранит е построено през 30-те години с дарения от селяните там и след земетресението в Чирпан. Това е почти век история, и за мен това училище беше знаково - въпреки че са останали само колоните, българското знаме продължаваше да се вее, каза още Цоков.
Удобство за родители и учители
Електронният дневник за училищното и предучилищното ще продължи да се развива и през следващите години, увери министърът. Целта е той да е по-удобен и за родителите, и за учителите.
Училището не е изолирано от света около него, но ви уверявам, че учениците се обръщат първо за съвет към класните си ръководители и учителите, които пък са професионалисти и не биха навредили на децата, камо ли пък да водят каквато и да е пропаганда, допълни министърът на образованието.
Ние бяхме на обсъждането на анти-ЛГБТИ закона, където МОН представи своята позиция, че трябва да се доуточнят някои аспекти. Нашите становища не бяха взети под внимание, а след това вече в пленарна зала бе приет закона на първо и второ четене.
Законът не е по предложение на МС, а на група депутати. Но това, което искам да дам като пожелание на образователната система, е учителите и учениците да бъдат спокойни за това, че МОН няма да допусне дискриминация към дете, учители или родител, увери Цоков.
Черен списък
Относно "черния списък" на учители, оповестен от партия "Възраждане", Цоков коментира, че има питане към прокуратурата дали той нарушава личните данни на учителите в него.
Българските учители не могат да бъдат вкарвани в подобни черни списъци, защото през годините те са влизали в два списъка: в този на будителите, и в този на героите. "Това беше натиск и опит за репресия над учителите", категоричен бе Цоков.
Последвайте ни
1 Коментара: