Могерини и Захариева в София: Скопие и Тирана могат да започнат преговори за ЕС още през юни
„Днес традиционно обменихме идеи с държавите - кандидатки, вниманието беше насочено към сътрудничество в сферата на сигурността и отбраната. Много ползотворно беше това, че обменихме мнения, по-конкретно по общите усилия, които полагаме с цел преодоляване на предизвикателствата, пред които сме изправени всички в сферата на сигурността - борба с радикализацията, обмен на информация за завръщащи се чуждестранни бойци, информация за европейските мисии, които се провеждат в тази част на света“, каза Могерини.
„Усилията, които ЕС полага в сферата на сигурността, са важен елемент от нашата съвместна дейност. Нещо, с което и страните - кандидатки трябва да бъдат наясно, защото те се подготвят да се присъединят към нас“, допълни тя.
„Най-важно беше обсъждането по Западните Балкани - това е и един от основните приоритети на Българското председателство, приоритет, който и ние споделяме“, коментира Могерини. Тя обясни, че срещата е била първата възможност за министрите на държавите - членки да обсъдят стратегията за Западните Балкани, която беше представена миналата седмица в Страсбург.
„Много положително премина обсъждането, виждам, че всички са обединени към общата цел в подкрепа на усилията, които полагаме съвместно с Българското председателство, за да се гарантира перспектива и общо бъдеще в рамките на ЕС за нашите партньори от региона“, посочи представителят на Евросъюза.
На въпрос може ли да очакваме до края на Българското председателство дата за начало на преговорите за някоя от страните от Западните Балкани, Могерини заяви: „Има единен подход от страна на министрите за доброто приемане, оценка на Стратегията и всички елементи, които се съдържат в нея. Разбира се, по време на Българското председателство имаме възможност да работим и напреднем по целия регион. Нещо, което искам да подчертая - Стратегията се отнася до целия регион. Не създава различни категории, различни очаквания сред регионалните партньори, които имаме в Западните Балкани. И дори този хоризонт, който беше споменат от министър Захариева - 2025 година е реалистична, възможна перспектива“.
„Това не е цел. Не само за двете страни, които в момента са в процес на преговори, но по отношение на други страни, които могат да започнат да преговарят. И това лично е моето желание - от сега до юни това да се случи и това е една позиция, която има Комисията. Но това е рамката, по която работим понастоящем. Знаем, че тук има сближаване в нашата работа“, добави тя.
По време на срещата министрите са провели и дебат по темата "Сирия". „Виждаме, че на място ситуацията става все по-трудна. Все още ситуацията остава драматична, ЕС продължава да обръща голямо внимание на конфликта и на основните му елементи, които ще бъдат в центъра на вниманието на следващата ни конференция, съвместно с Обединените нации“, обясни Могерини и допълни, че в Брюксел ще се проведе втора конференция, посветена на Сирия.
Календарът предполага през април да излезе докладът за всяка една от страните. Много се надявам след това през юни на съвет да се вземе решение за започване на преговори със Скопие и Тирана. Това каза от своя страна вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева.
„Считам, че има време и вероятността това да се случи е много голяма“, коментира тя. „Обнадеждена съм от дебатите, които не бяха пряко свързани с разширяване или с конкретни дати, но от това, което чух, мисля, че има голям шанс това да се случи“, посочи Екатерина Захариева.
„Държавите трябва да работят много интензивно до датите, така че да изпълнят условията за преговори. Мисля, че шансът не е малък“, заяви тя. „Както и Федерика Могерини каза, и двете бихме искали това да се случи“, каза още външният министър.
„Страните от Западните Балкани не са заден двор на Европа, те са сърцето на Европа и част от Европа и не е от интереса нито за тях, нито за страните - членки на ЕС, да има страни, които са изолирани от процеса на европейската интеграция“, каза още Захариева.
Последвайте ни
0 Коментара: