Момиче паркира на инвалидно място и принуди мъж с количка да моли полицаи за помощ. Те обаче му отказали съдействие с мотива, че това не им е задължение. В „Тази сутрин“ по bTV Владимир Гюров разказа как вместо да глобят наглата млада дама, служителите на реда го мотаели. „В опита си да спра на инвалидно място, на него паркира лъскаво ауди, управлявано от симпатична девойка, която може би току-що е навършила пълнолетие. Спря точно пред мен и след като учтиво я помолих да премести автомобила си, тя ми се ухили ехидно и каза, че няма да го направи“, разказва Гюров.
„Отново се опитах да й обясня, че съм с инвалидна количка и имам нужда от това да спра близо до мястото, до което трябва да стигна, и в района няма друго свободно. Тя нагло извади от жабката си син инвалиден талон, който постави на предното си стъкло. Засмя се отново. След като я питах така ли е редно да постъпват интелигентните млади хора, тя каза „да“, добави младият мъж.

„Това за хора като мен е ежедневие. От 18 години съм в това състояние. Шофирам от 15 години и ситуацията не се променя“, споделя той.
„Има хора, които злоупотребяват с талоните за паркиране. Проблемът е в институциите, които ги издават и в органите на реда, чиято задача е да се грижат за правилното им използване. Този порочен кръг се върти от години“, коментира Гюров.

„Хората, които злоупотребяват или вземат талончето от свой познат, или се снабдяват с такова от разработените порочни схеми. Ако прибегнеш до това да използваш талон, без да си инвалид, е показателно какъв морал имаш. Не мисля, че нещо друго освен зверски глоби могат да повлияят в случая“, добави той.
„Законът предвижда максималната глоба 200 лева. Това е смешно малко за подобно нарушение“, подчерта мъжът, който от 18 години е прикован в инвалидна количка.



„В опита си да намеря някой, който да ми помогне, отговорът, който получавах, бе изпращане в „трета глуха“. Обиколих района с колата си и спрях един полицай на улицата. Той ми отговори, че това не му е работата и ми каза да се обадя на тел. 112. Свързах се с някаква операторка“, разказва Владо.
„Малко по-късно служителката ми каза, че след консултация станало ясно, че нищо не може да направи. Трябвало да отида в полицията, да подам жалба и да чакам, ако евентуално се случи нещо някога. Помолих я да ме свърже с някого и отговорът на полицая беше „Нищо не можем да направим, защото дамата имала талон“, без да се интересува дали талонът е на въпросната млада дама“, споделя младият мъж.

„Талонът е със снимка. Лесно може да се провери“, уточни той.

„Не е нормално да не си дадеш сметка, че някой не може да ходи. Всички си мислят, че са над закона и че никога не може да им се случи да изпаднат в подобна ситуация“, каза още Владимир Гюров.