Навършват се 100 години от рождението на академик Веселин Хаджиниколов. По повод годишнината още на 27 април в Пещера бе организирано хубаво тържество.

„Веселин Хаджиниколов е един от бележитите творци на нашия град Пещера. Неговото огромно научно изследователско дело обхваща проблемите на историята и историографията, на етнографията, стопанската история, профсъюзното движение и на българо-руските отношения", каза  директорът на Историческия музей в града Георги Шопов.


Със своите трудове той оставя трайни следи в съвременната българска историческа наука. Роден е на 4 май 1917 година. Завършва основното си образование в Пещера, след което учи в Духовната семинария в Пловдив, а през 1941 година завършва Духовната академия в София. За кратко време е учител в Пещера, но се премества в София, за да учи право в Софийския университет. До 1972 година е професор по история в Българската академия на науките, когато става и доктор на историческите науки. През същата година професор Веселин Хаджиниколов е издигнат за директор на Етнографския институт с музей при БАН. Повече от четвърт век се посвещава на етнографската наука. Занимава се активно с предмета, структурата, връзките с другите хуманитарни науки.

Монографично разработва най-важните проблеми на етнографските райони – Добруджа, Пиринския край, Родопите, Тракия. Негова е инициативата за подготовката и написването на десеттомната „Българска етнография”, от която излиза само том 1 през 1966 година”, допълни директорът на музея в Пещера.

„През 1974 година Хаджиниколов става член-кореспондент по история при БАН, а от 1987 година е академик. В продължение на две десетилетия е главен редактор на списание „Исторически преглед”, в което активно се занимава с публицистика. Известен със своите трудове по нова и най-нова история на България академик Веселин Хаджиниколов е член на главната редакция на най-голямото научно издание – многотомната История на България, и отговорен редактор на един от излезлите досега 8 тома. След 1989 година взема дейно участие в работата на Македонския научен институт като член на съвета. Академик Веселин Хаджиниколов е родолюбец и той въплъщава това си чувство в значими и трайни дела. През целия си творчески път и напрегнато ежедневие той не забравя Пещера. Поддържа тесни връзки с пещерци, а това са по-голямата част от стопанско-икономическите кадри, които преминават през аудиториите на Висшия икономически институт, сега УНСС.

През 1983 година под неговото ръководство е редактирана и излиза от печат първата история на Пещера под наслов „Страници из миналото на град Пещера” с аналитичен и изключително ценен увод, написан от него. И до днес тя е настолна книга в голяма част от семейните библиотеки на пещерци, като извор на родолюбие. В цялата си многообразна научноизследователска дейност академик Веселин Хаджиниколов работи всеотдайно и безкористно. Той е и ще остане висок пример за научен дълг, достоен за мащабите и същността на неговия неспокоен творчески дух. Умира на 30 май 2003 година”, каза още Георги Шопов. Той уточни, че на заседанието на Общинския съвет, на което ще бъде отбелязана 100-годишнината от рождението на видния пещерец, се очаква да присъства неговият син.

Източник: "Фокус"