Чудо! "Вояджър 1" разказва какво се случва на 24,9 милиарда км от Земята
В продължение на близо половин век сондите, изстреляни през 1977 г., са изучавали различни небесни обекти по пътя си към външните краища на Слънчевата система
Космическият кораб Voyager 1 на НАСА възобнови работата си, като редовно изпраща научни данни на Земята от разстояние около 24,9 милиарда километра.
В продължение на близо половин век сондите, изстреляни през 1977 г., са изучавали различни небесни обекти по пътя си към външните краища на Слънчевата система. Но намаляващите запаси от гориво принудиха НАСА да изключи повечето си научни инструменти, за да могат превозните средства да продължат пътя си.
Voyager 1 също имаше няколко технически проблеми през последната година, като превозното средство изпращаше безсмислени сигнали обратно към Земята в продължение на 6 месеца. По време на последния отказ, който се случи на 19 октомври, космическият кораб изобщо спря да изпраща сигнали у дома, пише IFLScience.
Този проблем беше решен от бордовия компютър, който премина към предавател, който не беше използван от 1981 г.
„Отбранителната система на Вояджър 1 се активира два пъти и деактивира предавателя на X-обхвата, превключвайки превозното средство на втори радиопредавател на S-обхвата“, казва Тони Грейсиус от НАСА.
Той подчерта, че S-band предавателят наистина консумира по-малко енергия, но устройството се използва много дълго време. Сигналът също е много по-слаб, така че екипът не беше сигурен, че може да бъде открит от Земята. Но инженерите на Deep Space Network все пак успяха да го направят.
В последното изявление НАСА потвърди, че са успели да рестартират X-band предавателя. Космическият кораб също успя да възобнови събирането на данни с помощта на четири научни инструмента, които все още работят.
В момента учените се опитват да върнат устройството в състоянието, в което е било преди последния отказ. Експерти твърдят, че при късмет устройството може да работи още няколко години.
Припомняме, преди 35 години сондата Вояджър 2 направи първата снимка на Нептун в близък план.
Последвайте ни
2 Коментара: