Пиеше ракия в хола. Посегнах и взех чашата му, за да отпия. Тогава се разяри. Скочи и ме смаза от бой. Нямала съм право на подобни волности. Разказ на родопчанка, жертва на домашно насилие.

Поредната тежка история, в която обаче промяна няма да има. Защото дамата продължава да бъде със съпруга си.

„Това е една по-странна любов, но сме си свикнали“, споделя още тя.

Много пъти й е било посягано, съобщава „Родопи voice“.

„Много хора не търсят съдействие. Защото ги е срам от роднини, съседи. В името на децата, на семейството са готови на всичко“, пък разкриват специалисти.

Зловеща статистика 

Съдебните заповеди, издадени за защита от домашно насилие през тази година в Кърджалийско, са 43. От тях 27 са за незабавна защита, а 16 за постоянна. Най-голям е техният брой на територията на РУ-Кърджали – за 2024 г. са 37, от които 31 са за незабавна защита, 6 за постоянна.

Статистиката съобщи регионалният координатор по въпросите за защита от домашно насилие в ОДМВР-Кърджали инспектор Станимир Тодоров.

През 2023 г. общият брой на издадените съдебни заповеди за защита е 81, от които 77 са били на територията на РУ-Кърджали.

Според началника на най-голямото Районно управление главен инспектор Никола Палахутев при подаден сигнал за домашно насилие следва задържане на проявилите агресия и помощ на пострадалите за получаване на защита. Така се действа и в случаите на нарушение на издадена вече съдебна заповед.

През 2023 година в съда са били внесени 10 прокурорски акта по текстове от Наказателния кодекс, свързани с домашно насилие, осъдените лица са 4.

До този момент през 2024 г. са внесени 5 прокурорски акта, 9 са осъдените с влязла в сила присъда лица, от които 1 с ефективна присъда, 2-ма с условна, на 6-ма са наложени глоби.

От Охранителна полиция в ОДМВР-Кърджали напомнят на потърпевшите от домашно насилие да подават незабавно сигнали на единния европейски номер 112 за своевременна намеса и предотвратяване на престъпления от такъв характер.

Помощ може да бъде потърсена и на национална телефонна линия за пострадали от насилие 0800 18 676, национална телефонна линия за деца 116 111 и национално бюро за правна помощ 0700 18 250.

За периода до края на октомври 2024 г. в структурите на ОДМВР – Смолян са постъпили общо 50 заповеди за защита, от които 29 са за незабавна, а 21 – за постоянна. За сравнение, през 2023 г. тези числа са съответно 32, 23 и 9.

Постъпилите заповеди за защита по районни управления са най-много в РУ Златоград (19), следвано от РУ Смолян (18), РУ Девин (8), РУ Чепеларе (2) и РУ Мадан (3).

Броят на извършителите на домашно насилие за 2024 г. е 57, в сравнение с 32 през предходната година. От тях 79% са мъже и 21% са жени. Пострадалите лица са 65, от които 78% са жени и 22% са мъже. Тези данни подчертават нарастващата тенденция на подаване на сигнали, което е положителен знак за готовността на жертвите да потърсят помощ.