Неизвестна досега СНИМКА на Васил Левски взриви мрежата
Снимката е открита случайно в читалището на карловското село Войнягово, където Левски е преподавал. На нея се натъкнали членове на сдружението "Фабрика за идеи", което поддържа сайта, по време на посещението им в селското читалище.
Там сред старите снимки от историята на селото било и въпросното фото. То прави впечатление на посетителите, които го пускат във фейсбук, където предизвиква куп коментари и предположения.
Известно е, че от 1864 до 1866 г. Васил Левски е преподавал в селото. Сам е създал първото взаимно училище там с ученици от различна възраст. То се е намирало до селската църква "Свети Димитрий Солунски". Оригиналната сграда е била разрушена, но сега на нейно място е изградена нова, в която се помещават читалището и музейната сбирка за историята на селото.
До нас са достигнали седем безспорно установени фотографии на Васил Левски. Най-ранната е направена през август 1867 г. в Белград, след завръщането на четата на войводата Панайот Хитов - това е т.нар. байрактарска снимка на Левски.
От Втората българска легия в Белград (1867 - 1868 г) са запазени 2 фотографии, направени към края на 1867 г. или в началото на следващата. На едната е Левски с негови другари, участници в легията. На другата е с брат му Христо и с Христо Иванов - Големия.
На четвъртата фотография е в цял ръст, облечен в бяла униформа. Петата е първият портрет на Васил Левски, направен през лятото или пролетта на 1870 г., който се смята за най-хубав и изразителен. Почти по същото време се е фотографирал и седнал в 3/4 ръст.
Седмият фотопортрет на Левски е бил най-популярен в миналото. Снимката е направена в Букурещ към юни 1872 г. Именно тя е попаднала в ръцете на турската полиция, която я разпространява.
Последвайте ни
0 Коментара: