Неизвестна досега тайна изплува при реставрацията на лъва на паметника на Шипка СНИМКИ
Оказа се, че фигурата не е от бронз, а от месинг – от гилзи на куршуми
Приключи реставрацията на големия бронзов лъв от Паметника на свободата на старопланинския връх Шипка. Оказа се, че фигурата не е от бронз, а от месинг – от гилзи на куршуми.
Ремонтът приключи по-бързо от очакваното и утре той ще стане свидетел на честванията по повод 142-ата годишнина от боевете за Шипченския проход.
Комисия оцени качеството на ремонтните дейности. Остава финалното плащане, за да се приключи работата по лъва.
Ремонтът е без забележки, обясни Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка”. Общата сума, която беше използвана за него, е около 55 000 лв.
А кой е човекът, сглобил фигурата?
Името му е Христо Христов Гъдев. Той е участник във две войни - Междусъюзническата и Първата световна. Космополитна личност - изградил с две ръце първият ВЕЦ в родния град Шипка, осъществил първите прожекции на нямо кино в местното читалище. Участвал в сглобяването и поставянето на статуята на лъва на Паметника на свободата на Шипка.
За него разказва синът му - Христо Гъдев-младши. Показва снимка с баща си и брат си на паметника от 1932 г.
Христо Христов Гъдев бил прочут занаятчия - майстор ножар. В Балкана снага издигал вече Паметникът на свободата и някой трябвало да постави голямата фигура на лъва. За тази задача избрали 35-годишният тогава Христо Гъдев с неговите работници - десетина души.
Задачата не била никак лека. Статуята тежала 12 тона, а трябвало да е стабилна. Монтажът на лъва е продължил около един месец, разказва внукът на Христо Гъдев.
Снимка: btvnovinite.bg
Че майсторът е знаел защо дава гаранция "до живот" говори фактът, че 100 години по-късно. При отварянето на фигурата на лъва металната конструкция вътре в нея е здрава и непокътната.
Последвайте ни
24 Коментара: