Ясно е, че трябва да постигнем такова управление на Банско, че да няма опашки на лифтовете. Това каза пред журналисти министърът на околната среда и водите Нено Димов след кръгла маса за проектите на решения на Министерския съвет за Национален парк „Пирин“ и за „Ски зона Банско“, предаде агенция „Фокус“.
„От коментарите стана ясно, че за последните 10 години е имало повече от 10 обсъждания на казуса, за който говорим в момента. На практика бяха поставени два основни въпроса. Концесията за парк „Пирин“, която беше отложена на последния МС беше основно разгледана. Ясно е, че трябва да постигнем такова управление на Банско, че да няма опашки на лифтовете. Това трябва да бъде съвсем ясно постигнато. Ясно е, че автомобилният транспорт замърсява много повече от въжения транспорт. Ясно е, че никой няма нищо против дигитализацията на границите. Ясно е, че концесията, която е сключвана през 2001 г. по вече недействащ закон, трябва да бъде приведен в съответствие и всички проблеми трябва да бъдат приведени в съответствие с действащото към днешна дата законодателство“, заяви Димов.

Според него е било ясно изтъкнато, че концесиите като цяло са инструмент и покана към инвеститорите и трябва да се даде ясен пример как може да бъде развивана въобще концесията в България. „Това, което се случва с Банско не е такъв добър пример. Трябва да преминем в следващ етап на развитие. Площта не се променя. Ясно е концесионното възнаграждение е свързано с приходите, а не с територията и базата, която се изчислява. Тези основни притеснения не са основателни. Що се отнася до прочита на ЮНЕСКО, беше казано ясно, че още през 2009 г. тази територия е извадена от парка „Пирин“ и я е вкарало в буферна зона, в която е допустимо такъв тип строителство. Като казвам строителство, нека да бъде повече от ясно, че говорим за писти, ски съоръжения, техническа инфраструктура и за нищо основателно. Никакво строителство извън технически съоръжения и ски съоръжения – т.е. спортни, каквото е и по закон“, допълни той.

По думите му тези, които не са присъствали на кръглата маса, за него просто нямат допълнителни въпроси или аргументи. „Нещо, което е естествено, след като толкова дълги години се е дискутирало и идва момент, в който въпросите се изчерпват“, каза още Нено Димов.