Сградата на народния театър "Иван Вазов" една от най-красивите в София. Театърът е Национален културен институт в областта на театралното изкуство.

В началото на  20 век София започва да обновява своя архитектурен облик. През 1903 г д-р Ив. Д. Шишманов, министър на просвещението, назначава комисия за оформяне на предложение за строеж на сграда за Народния театър в столицата.

Илия Миларов оглавява тази комисия. По това време Миларов е управител на Народната драматическа група „Сълза и смях“. СЛед като парламентът приема решението, княз Фердинанд I подписва указ, с който се отчуждава земята на стария дъсчен театър, наречен „Основа“.

Проект за сграда на театъра правят архитектите Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер от Виена. С оформлението на тавана и стените на залата за представления се заема Рудолф Фукс, също от Виена. Залата можела да побере 848 зрители. Новата театрална сграда от варя врати през 1907 г. Подготвена е специална пиеса за случая. На тържественото събитие е поканен целия столичен елит.

Недоволни студенти, които не получили покана за събитието, организирали демонстрация и освиркали семейството на княза. Това предизвикало затварянето на Софийския университет за половин година.

Начален Бонус до 1500 лв. за Онлайн Казино Игри от efbet!

По време на едно представление през 1923 г. е направен атентат срещу Александър Стамболийски. Избухва бомба, но няма ранени и някакви сериозни поражения, които да спрат представлението. След седмица, обаче, избухва пожар в сградата на театъра и тя е унищожена. Запазена е само фасадата. Започва реконструкция на сградата, която продължава до 1928 г.

Проектът е на арх. Мартин Дюлфер и Кирил Чапаров, български строителен инженер, завършил в Мюнхен. Издига се сградата, която познаваме днес. Конструкцията е железобетонна, а сценичната механика е внесена от Германия. С такава работят в най-престижните театри в света. Бомбардировките разрушават Южното крило на сградата. Сградата е ремонтирана през 1945 г и театърът отново посреща публиката си.

През 1972-1975 г се прави поредна реконструкция на сградата и се прави Камерна сцена. Художественото оформление на театъра е дело на Дечко Узунов, Георги Чапкънов и Иван Кирков. Кирков е автор на завесата– неугасващия Феникс.

За времето от създаването си до ден днешен театърът се е променил, но освен него се е променило и заобикалящото го пространство. Снимки на градинката пред театъра от лятото на 1996  и сега показват колко много. Кадрите са публикувани във фейсбук групата "Машина на времето София - RETRO SOFIA - РЕТРО СОФИЯ".

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук