Производителят на легендарните червени вина от сортовете "Мавруд" и "Малага" отива в историята. Теренът най-вероятно ще бъде застроен с поредния бетонен мастодонт, пише Марица бг.  

Емблематичният от соца винзавод в Асеновград отива в историята. Целият сграден фонд без производствените мощности вече е притежание на пазарджишката фирма „Тарамекс“ ЕООД.

Решението за продажбата на имота с обща площ от 25 593 кв. м, заедно с всички построени в него сгради, е гласувано единодушно на общо събрание на акционерите на „Винзавод“ АД, проведено на 29.09.2022 г.

Покупко-продажбата на стойност 7 млн. лв. е реализирана на 23 февруари тази година, сочи справка от Службата по вписвания в Асеновград.

По силата на договора новият собственик ще плаща сумата разсрочено. Ще поеме и всички кредити към банки и задължения към частни и юридически лица. 

„Тарамекс“ ЕООД е еднолична собственост на Ахмад Фахми Абделрахман Абделдайем, брат на строителния предприемач Таха Фахми Абделрахман Абделдайем, известен като Таха Рахман.

Във винарските среди се говори, че в сделката с винпрома в Асеновград братята йорданци са „параван“, а зад нея стоят мажоритарният му собственик и управител Росен Чаталбашев и бизнесменът Янко Янков. 

Янков е бивш член на борда на директорите на Винпром Хасково, а от 2015 г. - мажоритарен собственик на Винарска изба "Стамболово". 

Пак според слуховете, винзаводът, намиращ се на бул. „България“ 75, на входа за Асеновград (в посока от Пловдив), ще бъде съборен след две години, а на негово място ще се построи жилищен комплекс.

Двете години отсрочка са визирани в окончателния договор между „Винзавод“ АД и „Тарамекс“ ЕООД. В него е посочено, че „Винзавод“ АД ще запази правото на ползване на имотите и построените сгради в тях за срок от 2 години, считано от датата на сключване на договора.

Идеята е за този период да се продадат производствените мощности на дружеството в Асеновград, както и огромното количество вина и спиртни напитки за над 7 млн. лв., които са на склад.

Продажбата на линиите вече е в ход, а част от собствените лозови масиви в с. Православен вече са в активите на друга компания от бранша.

Засега не е ясна съдбата на модерното шато „Асена“, което дружеството откри преди 10 години в с. Златовръх, а на практика, там дейност е имало само година.

Бутиковата изба е построена със средства по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 година, по мярка 123 ”Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти”, като проектът е на стойност 6 433 000 лв.

Към днешна дата Росен Чаталбашев продължава да е изпълнителен директор на „Винзавод“ АД. Капиталът на дружеството е 10 016 526 лева, с брой акции - 10 016 526, с номинална стойност на акция 1 лев. Чаталбашев държи основния пакет акции чрез мрежа от фирми.

Във финансовия отчет на  дружеството за 2022 г. е посочено, че основни акционери в капитала на „Винзавод“ АД са: "Вини АС" АД - 49.99%, притежание на Росен Чаталбашев, отделно той като физическо лице държи 36.15%, както и чрез едноличното си "Агропромдейн каваците" ЕООД.

Основни акционери в капитала на „Вини АС“ АД са: “Агропромдейн Каваците” ЕООД, което притежава 52% от капитала на „Вини АС“ АД, а Росен Чаталбашев притежава 22% от капитала на „Вини АС“ АД. Основният акционер в капитала на "Агропромдейн Каваците” ЕООД също е Росен Чаталбашев.

Според  акционерната книга на „Винзавод“ АД има и над 420 физически и юридически лица с различен брой акции. Какво ще се случи с техните дялове, също не е ясно. Вероятно ще пият по една студена вода, както се случи с акционерите на бившите оранжерии за цветя на Пазарджишко шосе в Пловдив.

Микс от фактори са довели до решението за продажбата на винзавода. Пак от последния отчет е видно, че „финансовата 2022 година дружеството приключва  със загуба  в размер на 1 176 000 лв. 

Натоварването на мощностите за бутилиране през 2022 година е 40%. През отчетния период в дружеството са произведени 263 000 бутилки готова продукция, срещу 269 000 бутилки за същия период на 2021 година, като намалението спрямо предходния период е 2,23%.

През 2022 година са изнесени 17 000 бутилки вина, срещу 21 000 бутилки за същия период на 2021 година, основно за клиенти от Германия, Испания и Великобритания, САЩ и др. 

Най-продаван асортимент остава вино “Мавруд Асеновград”. В отчета е посочено също, че няма гарантирана сигурност на пазарите, на които се продават българските вина, като това с особена сила се отнася за външните пазари.

Вътрешният пазар е с ограничени възможности основно поради ниската покупателна възможност на българина. По-голяма част от реализацията на “Винзавод” АД е насочена към продажба на вина, а като тенденция българският потребител все още консумира повече спиртни напитки.

Въпреки продажбата на завода, чиято емблема е виното „Асеновградски мавруд“, ръководството на дружеството е убедено, че предприятието ще остане действащо, няма планове и намерения за преустановяване на дейността.

В междинния доклад на дружеството (което е публично) за първото тримесечие на 2023 г. е посочено, че има увеличение на размера на други приходи, дължащи се на осъществената сделка за продажба на земи и сгради на територията на предприятието, като дружеството ще запази право на ползване на същите за период от две години.

Отбелязано е също, че през това време производствените мощности ще се преместят на нов терен на територията на община Асеновград.

В същия отчет е посочено, че за първото тримесечие на 2023 година дружеството приключва с отрицателен финансов резултат - загуба след облагане с данъци в размер на 1 919 000 лв., срещу финансова загуба 286 000 лв. за първото тримесечие на 2022 година. На 30 юни 2023 г. предстои да се проведе заседание на Съвета на директорите на "Винзавод" АД.

Очаква се след продажбата на недвижимото имущество компанията да се отпише от регистъра на публичните дружества като емитент на ценни книжа. По този начин ще отпадне от полезрението на Комисията по финансов надзор.  

„Винзавод” Асеновград е създаден на 15 октомври 1947 година, на основата на лозарската кооперация „Станимашки Мавруд”. С нарастване на суровинната база предприятието се развива и производството постоянно се увеличава.

В летописа на фирмената история паметна ще остане годината 1958-а, свързана с построяване на изба за преработване на грозде с капацитет за производство на вино за 6 милиона литра.

През 1963 г. в експлоатация е пусната първата инсталация за термична обработка и стабилизиране на вина, а също и линия за бутилиране. При преструктуриране на икономиката през 1971 г. става част от Винпром-София, а 5 години по-късно минава към Винпром-Перущица.

Приватизацията

Приватизацията на отрасъл „Винопроизводство“ в България започва през 1993 г. През 1996 г. Министерският съвет взема решение да предложи 90% от акциите на винзавода в Асеновград за масова приватизация, а останалите 10% се запазват за удовлетворяване на реституционни претенции на собствениците на земята, върху която е построен, както и за продажба на работниците и служителите.

Година по-късно процесът на раздържавяване е стопиран.

По време на временното правителство на Стефан Софиянски февруари-април 1997 г. Министерският съвет променя схемата на приватизация на винзавода.

Решено е 80% от акциите да се продадат чрез касова приватизация, а останалите 20% - чрез масова приватизация. 59% от 80% са изтъргувани на търг, 16% са продадени на работниците и служителите, 4% - за покриване на реституционни претенции, а останалият 1% се запазва за държавата.

Приватизационният търг е спечелен от работническо-мениджърското дружество РМД „Вини Ас“, подкрепено от местния бизнесмен Росен Чаталбашев, който тогава придобива 30% от акциите към „Вини Ас“. През годините той придобива и мажоритарния дял. 

За периода 2005-2007 година за китайския пазар са изнесени 144 000 бутилки. От 2010 година "Винзавод" Асеновград реализира на експортен пазар средно по 3 милиона бутилки вино годишно. Известни у нас и по света са марките „Мавруд Асеновград", „Мавруд Резерва", „Мавруд КНП", „Каберне Совиньон", „Каберне Резерва", „Мерло", „Мерло Резерва", „Манастирско шушукане".

 Богат е асортиментът на произвежданите и бутилирани високоалкохолни напитки от „Винзавод" АД, утвърдени със завидна популярност на пазара. През годините печели над 200 медала и почетни дипломи от международни конкурси. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук