Нестандартни идеи: Нашенци се юрнаха да срещат Коледа и Нова година сред слонове, лъвове и тигри, но...
Наред с добре познатите и традиционни оферти в близките балкански и европейски курорти има и някои, които представляват сериозен интерес с нетрадиционната обстановка
Месец и половина преди коледните и новогодишните празници родните туроператори вече извършват ударно записвания за посрещане на празниците в чужбина, пише "Телеграф".
Наред с добре познатите и традиционни оферти в близките балкански и европейски курорти има и някои, които представляват сериозен интерес с нетрадиционната обстановка на предложението.
Палми
Всеки си представя прекарването на Коледа и Нова година сред студ и сняг, но самият той на топло, на маса с греяно червено вино и вкусни ароматни мезета на скара.
Как обаче би прозвучало посрещането на Нова година на 35 и повече градуса, сред палми и пясъци, в компанията на лъвове, тигри, скорпиони и други интересни и любезни домакини. Такива екзотични и нестандартни изживявания предлагат някои от родните туристически агенции с тематичните си оферти за прекарване на Коледа и Нова година в Централна Африка.
Африка
Една от предлаганите африкански новогодишни оферти е с продължителност две седмици – от 25 декември до 6 януари, като включва 10 нощувки.
Разновидностите на тази екскурзия са няколко, затова тук ще направим опит за компилация измежду различните варианти с оглед избора на най-добрия от тях. Който от вариантите да бъде избран, трябва да се знае, че пътуването е със самолет, като пътуването е с прекачване.
Възможните варианти са няколко, ние ще изберем този от Истанбул като най-близък. От Истанбул полетът е до Йоханесбург в Южна Африка, откъдето започва и самото пътуване и приключение.
Една от атракциите на Йоханесбург
Йоханесбург
Първите два дни от същинската екскурзия са посветени на Йоханесбург. Със своето население от над 5,6 млн. души това е един от най-големите градове в Африка и е най-големият промишлен и финансов център на Република Южна Африка.
Небостъргачите на Йоханесбург
Обиколката на града е панорамна, с автобус, и е включена в цената на екскурзията. Това, което няма как да не направи впечатление, е, че Йоханесбург е типичен мегаполис с тузарски квартали и бедняшки гета. Те обаче няма да бъдат обект на посещение от туристите.
Сред известните културно-исторически забележителности тук е Централният площад с часовника, която се смята за една от най-красивите сгради в Йоханесбург. Обекти на туристически посещения са също Централната библиотека, Музеят на изобразителните изкуства, Музеят на Африка и Палеонтологическият музей, в който се съхранява скелетът на динозавър на възраст от 130 милиона години.
Южноафриканската национална галерия
Една от основите забележителности тук е площадът, носещ името на лидера в борбата срещу апартейда Нелсън Мандела. В района на площада има и много заведения, центрове за пазаруване и дори художествена галерия.
Ботсвана
На следващия ден от Йоханесбург маршрутът продължава към Ботсвана, известна още и като Страната на маймуните. Това е една от държавите с най-големи добиви и залежи на диаманти.
Над 70% от територията на Ботсвана е заета от пустиня. Освен това в Ботсвана е сниман и един от хитовите комедийни филми от 80-те години на ХХ век „Боговете сигурно са полудели“.
Красотите на Ботсвана
Днес някои от местата, където са снимани сцени от този филм, са обособени като местни културни забележителности и се показват на туристите.
На територията на Ботсвана се намира и природният парк Чобе. В цената на екскурзията обикновено е включено не само посещението в парка, но и фотосафари с джип. След това желаещите могат да се спуснат с открита лодка по едноименната река.
Мераклиите обаче трябва да знаят, че тази река далеч не е съвсем безопасна, тъй като в нея има хипопотами и крокодили, които често се доближават до лодките на туристите.
Зимбабве
На следващия ден от Йоханесбург със самолет туристите достигат до съседната страна Зимбабве, където се намира най-големият водопад в Африка, Виктория.
Всъщност това са група водопади на река Замбези, които са разположени на границата между двете държави със сходни имена: Замбия и Зимбабве. Местното име на водопада Моси оа Туниа на български език може да се преведе като „гърмящ дим“.
Водопадът Виктория
Едва ли е нужно да се обяснява, че той идва от страховития грохот, който се разнася и се чува на километри преди водопада и от белия облак водни пръски, който отдалеч изглежда точно като гъст облак дим, издигащ се над реката. Любопитното е, че Виктория е два пъти по-широк и два пъти по-дълбок от Ниагарския, разположен на Американския континент. А на височина достига до 120 м.
Водопадът и площта около него са включени в националните паркове на двете съседни държави – Гърмящия дим в Замбия и Виктория фолс в Зимбабве. В тях сред богатата местна флора и фауна е и родният дом на красивата антилопа импала, която от години е пред изчезване. Водопадът „Виктория“ е едно от Седемте природни чудеса на света и е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
При наличието на достатъчно желаещи и срещу допълнително заплащане от 200 долара, желаещите могат да прелетят с балон над водопада, като полетът продължава около 12-15 минути.
След посещението на водопада при наличие на свободно време при залез слънце, туристите могат да направят и вълнуваща разходка из природния парк на Зимбабве. След което късно вечер се връщат обратно в Южна Африка, но не в Йоханесбург, а в Кейптаун, който е следващото ключово място от екскурзията.
Нос Кейп Пойнт
Както вече беше отбелязано, Кейптаун е една от трите столици на РЮА и в него се намира парламентът на страната. Населението само на града е около половин милион, а на цялата агломерация над три милиона и половина жители.
Сред природните забележителности тук са планината Тейбъл и нос Кейп Пойнт. В Кейптаун се намира Аквариумът на двата океана, който е най-големият аквариум в цялото Южно полукълбо. Той се обитава от над 3000 вида гръбначни и безгръбначни организми, сред които акули, гигантски костенурки и дори африкански пингвини. Голям е броят и на морските птици, обитаващи аквариума.
Старият фар на Кейп Пойнт
В региона на Кейптаун се намира и Ботаническата градина Кирстенбош. Разположена на площ от 528 хектара тя е е една от седемте най-големи ботанически градини в целия свят.
Създадена е през 1913 г. като целта и е да съхрани уникалните растителни видове, които са характерни за флората на този географски ареал. В градината се отглеждат над 7000 растителни видове. Символ на градината е цветето стрелиция, което е изобразено върху монетата от 50 цента на Република Южна Африка.
Ботаническата градина Кирстенбош
Сред архитектурните забележителности на Кейптаун задължително трябва да отбележим крепостта Добра Надежда, която днес се приема за най-старата сграда в Южна Африка. Построена е през 1679 г. като фортификационно съоръжение на брега на залива Тейбъл. През втората англо-бурска война 1899-1902 г. тя е използвана за затвор. Килиите, в които са били затваряни бурите и уредите за изтезания, днес още се пазят.
В годините, когато е използван като крепост, в комплекса е имало църква, фурна за хляб, много занаятчийски работилници, жилищни помещения и казарми. През 1936 г. сградата е обявена за първия исторически паметник в страната. През 1969 г. е обявена за национален паметник, а от 1 април 2000 г. е провъзгласена и за „обект на провинциалното наследство“ на Република Южна Африка.
Нос Добра Надежда
В културно отношение като една от най-големите забележителности на Кейптаун е Южноафриканската национална галерия, която е един от най-големите музеи в страната. Освен тези три задължителни за всеки турист места интерес представляват Планетариумът, Националната библиотека, Парламентът, Голямата синагога и църквата „Сейнт Джордж“, седалище на местната англиканска църква.
Символ на града
Кейптаун е отправна точка за пътешествията през следващите няколко дни. Едното от тях е до планината Маса, която е символът на града. Изкачването до върха, който е на 1080 м надморска височина, става чрез кабинкова въжена линия, като таксата за нея е включена в пакетната цена на екскурзията.
Следващата дестинация е нос Добра Надежда. Неправилно днес той се смята за най-южната част на континента Африка. Най-южната точка всъщност е Иглен нос, който се намира на цели 150 км югоизточно от Добра Надежда.
Бургерс парк в Претория
Старото име на носа, дадено му от първите европейски мореплаватели, които са го открили и са минали покрай него, е било „Кабо дас торментас“ (Нос на бурите). По-късно обаче португалският крал Жуау II променя това страховито име на доста по-добре и оптимистично звучащото „Кабо де Бона Есперанса (Нос Добра Надежда).
Според монарха откритият нов нос давал надежда за скорошното откриване на така търсения пряк път към Индия. Туристическият круиз към нос Добра Надежда минава през южноафриканската Ривиера и Островът на тюлените, където туристите могат да се насладят на красиви панорамни природни гледки.
От Добра Надежда круизът по море продължава към Националния резерват Кейп Пойнт, който се разполага на повече от 17 хил. акра площ върху предимно скалист полуостров. На най-високата му част се намира стар фар, до който се стига с фуникуляр. Той се движи по билото успоредно на прокараната за пешеходците стръмна камениста пътека.
Старият фар
Старият фар не работи и днес се използва само като туристическа атракция. По-надолу от него е построен нов фар, който излъчва най-силната светлина по цялото южноафриканско крайбрежие с обхват от 101 км. На връщане от нос Добра Надежда по желание може да се посети и местността Булдерс, където живеят в естествена среда африкански пингвини.
Крепостта Добра Надежда
Последната дестинация от Кейптаун е в посока към Стеленбош – втория най-стар град в РЮА. Известен е като най-големия винопроизводителен център в страната. Градът е бил създаден през 17-и век от французи хугеноти, търсещи спасение от преследвачите си в Европа. Идвайки тук, новите заселници пренасят уменията и традициите си отглеждане на лозя и правене на вино. А със своите песъчливи почви районът се оказва идеален за това.
Освен с лозята и виното си Стеленбош е известен още и като Града на дъбовете заради многото дървета от този вид, засадени по улиците. Традицията за украсяването на улиците с дъбове дървета идва от основателя на града Саймън ван дер Стел, първи губернатор на холандската Капска колония, живял през втората половина на 17-и век. И вече повече от 300 години тази традиция продължава да се спазва.
В Стеленбош се намира и един от най-старите университети в Южна Африка, в чиито 10 факултета учат 30 хиляди студенти. В същото време обаче в южната част на града се намира модерен научен „Технопарк“, който привлича млади учени не само от страната, но и от други държави.
От Стеленбош пътуването продължава към частния резерват Акуила, разположен на 10 хил. хектара и специализиран в организиране на фотосафари на „лов“ за петте най-големи животни в Африка: лъв, слон, носорог, бивол и леопард. Организаторите от Акуила са сред най-добрите гидове в своята област и с тях туристите могат да се чувстват напълно в безопасност независимо от рисковата среда, в която ще бъдат изложени при „ловуването“ на петте най-опасни африкански животни.
Мореплавател
След вдигането на градуса и на адреналина в компанията на лъвове и леопарди гостите ще отпътуват за малкото градче Мосъл бей и посещение на музейния комплекс, посветен на Бартоломео Диаш, португалския мореплавател, който открива морския път за Индия.
А следобед е предвидено посещение на „Мънки айланд“ – царството на маймуните, където живеят 550 вида от тези палави животинчета.
Сред тях са и красивите и рядко срещаните черно-бели лемури. Билетът за резервата важи за целия ден, така че посетителите могат да стоят тук с часове или да се връщат по няколко пъти. Вечерта ще завърши в малкото градче Кнайшна, което през последните години се превръща все повече в център на развитие на голфърството.
Наред с това тук се провеждат и няколко фестивала. Най-атрактивен и популярен сред тях е Фестивалът на стридите, по време на който за 10 дни гостите успяват да изконсумират над 200 000 стриди. Друг от фестивалите пък е свързан с изкачването на един от местните хълмове с автомобил и е известен като Краля на хълма.
С Кнайшна приключва и пътешествието из Република Южна Африка. Оттам туристите се връщат със самолет обратно в Кейптаун, където прекарват последния от 14-те дни.
Оттам със самолет след близо 12-часов полет рано сутринта на 15-ия ден изморените, но доволни пътешественици кацат на летището в Истанбул, откъдето след още 3-4 часа са в София.
Както стана ясно, по време на двуседмичното пътуване из Южна Африка туристите няма да срещнат никъде нито Дядо Коледа по надбедрена препаска с копие и томахавка в ръка, нито Снежанка с матова кожа и огърлица от перли.
За сметка на това обаче вълнуващите емоции, на които пътешествениците ще имат възможностите да се насладят в края на старата и началото на новата година, едва ли ще ги накара да съжаляват, че тази година са пропуснали срещата с Добрия старец край софрата с греяно червено вино и баницата с късмети вкъщи.
И нищо чудно следващата Коледа да поискат отново да посрещнат новата година в компания на слонове, лъвове и леопарди в опасните резервати на африканския континент.
Последвайте ни
2 Коментара: