Невиждано в историята поскъпване на селските имоти у нас, за съборетина броят по 30-50 бона
Обявите са изключително разнопосочни – част от хората търсят просто селска къща за обитаване, понеже след пандемията нямат средства да плащат наем или са останали без квартира
Най-голямо търсене се забелязва при сделките с недвижими имоти по селата и селските къщи. Преди кризата такъв тип имоти можеха да бъдат намерени на цени от 1000 лв. в лошо състояние и с къща за събаряне, до максимум 25 000 лева за обитаема постройка с двор на до 40 километра от София.
В момента цените на имотите отбелязват няколкостотин процентов ръст, като за парцел извън регулация на до 100 километра от областните градове се плаща колкото за две къщи в прилично състояние преди пандемията. Така къщите, които са пред срутване и не стават за живеене, но са до 40 километра от областен град, вече могат да бъдат купени за около 30 000 – 50 000 лева, предава БГНЕС.
Ранчо в Колорадо за 149 милиона долара
Резкият ръст на цените на селските имоти се дължи на желанието на хората да могат да излязат на въздух и сред зеленина на своя територия, без да се съобразяват с евентуални наложени бъдещи рестриктивни мерки при свободното движение на хора предвид следващи вълни на епидемията.
С оглед новите обстоятелства и новите цени на имотите, обаче, не всеки може да си позволи да си купи парцел или къща на село, дори имотът да е далеч и в лошо състояние.
Това е повод за поредното потвърждение на истината, че българите са изключително изобретателни. Във Facebook дори вече има група "Имот под наем без наем", в която потребители от цяла България се обединяват в това едни да отдават, а други да намират имоти за стопанисване без наем. В групата вече членуват над 44 хиляди потребители, които търсят да стопанисват чужд имот, без да плащат наем.
Обявите са изключително разнопосочни – част от хората търсят просто селска къща за обитаване, понеже след пандемията нямат средства да плащат наем или са останали без квартира; а друга част искат да имат къща на село без ангажименти да плащат ипотека, трети пък искат някой да обитава селската им къща, за да я опазят от крадци, а двора – от подивяване.
Немалко хора търсят и чужд дом за стопанисване по планините и планинските села, за да се усамотят там, или да гледат свои възрастни близки на чист въздух и собствена храна. Има и такива, които желаят да гледат животни на свобода, да развиват пчеларство или да стопанисват собствена зеленчукова градина.
Популярност сред родителите набират и т.нар. „родителски кооперативи“, които действат на доброволни начала като летни детски лагери. В тях децата имат възможност да посетят място в провинцията – било сред гора или до езеро, в което се учат да садят и отглеждат зеленчуци, плодове и дървета, както и изучават света и природата около себе си.
Малък тавански апартамент с интериор в скандинавски стил
За да бъдат гарантирани правата на собственика, но и на ползвателя, между двете страни се сключва специален двустранен договор. В него са описани правата и задълженията на двете страни, като документът задължително трябва да бъде нотариално заверен.
Последвайте ни
4 Коментара: