Болшинството от българските семейства искат да имат две деца, пише Труд. Това показват данни от проучване на Националния статистически институт сред жени на възраст 15-49 години и мъже на възраст 15-59 години.

63,3% от анкетираните са заявили, че най-добрият вариант е семейството да има две деца. Този дял обаче е значително по-нисък в сравнение с 2011 г., когато за 75,3% от населението в изследваните възрастови групи идеалът за семейство е включвал две деца. 

На второ място излиза е мнението, че семейството трябва да има три деца (17,1%), следвано от семейство с едно дете (7,9%). 

Водещият двудетен модел на семейство е идеал за 64,3% от самоопределилите се като българи, за представителите на турския етнос – 61,7%, и за значително по-малка част от ромите (52,0%).

Относителният дял на лицата, които смятат, че семейството трябва да има едно дете, е сходен за самоопределилите се като българи (8,0%), турци (8,3%) и представителите на други етноси (8,1%).

Почти два пъти по-малък е той обаче сред ромите – 4,8%. Репродуктивните идеали на ромите много по-често включват три (22,8%) и четири и повече деца (11,2%) в сравнение с останалите етноси.

Репродуктивните идеали и намерения на хората много често се различават от фактическия брой деца в семействата.

Идеалът за две деца в семейството, фактически не се реализира. Две деца имат едва 44.4% от лицата над 45-годишна възраст.

31.9% са заявили, че имат едно дете.

С три са само 4.7%.

Цели 17.8% са без деца.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук