Студентското правителство на Американския университет в Благоевград (АУБ) прекрати без предупреждение кандидатсенатската кампания на първокурсника Христо Георгиев заради обиден предизборен плакат, копие на плаката на Желко Ражнатович-Аркан. На него обвиненият в престъпления срещу човечеството Аркан държи в ръката си тигър, а зад гърба му са неговите войни, т.нар. „Тигрите на Аркан”, които осеяха цяла Босна с гробове, пише struma.bg.
 


                                              Христо Георгиев

Разликите между двата плаката – на основателя на Сръбската доброволческа гвардия и на студента в Благоевград, са минимални – с фотошоп Георгиев е монтирал главата си върху главата на убиеца, върху тигъра му има логото на АУБ, а знамената на балканските страни Албания, Косово, Сърбия, България и Македония са монтирани върху лицата на войниците зад гърба му.

Според членовете на Студентското правителство с тази пропаганда Христо Георгиев е нарушил член 5 от правилата за поведение на кандидатиращите за сенатори в Студентското правителство в АУБ, в който се казва, че кампанията не трябва да включва обидни пропагандни образи или лозунги. 

Аркан и неговите „тигри”, които бяха обвинени в етническо прочистване и други военни зверства, със сигурност се вписват в тази забрана, смятат членовете на Студентското правителство. Още повече че в интернет те чели, че тигърът в ръката на престъпника бил хранен с човешко месо, което допълнително ги възмутило и ги накарало да вземат решение за дисквалификация на студента.
 


Според обясненията на самия Христо Георгиев той попаднал случайно на снимката в интернет и дори не знаел кой е униформеният на нея с тигър в ръката. Фотото му харесало заради лидерското излъчване на Аркан. След като Христо направил собствения си плакат и го разпратил на състудентите си по имейли и на страниците им във Фейсбук, приятели му казали с кого всъщност се сравнява и младежът побързал да изтрие плаката, но вече било късно – особено в интернет следите винаги остават. Кандидатът за сенатор се почувствал много зле, защото някои от колегите му приели плаката като лична обида към тях самите, и се наложило персонално да им се извинява и да обяснява, че не е расист и не е имал никакви задни мисли.

Миналата година изборът на Студентско правителство в АУБ също бе маркиран от дисквалификация. Тогава кандидат за президент бе отстранен от надпреварата за първото студентско кресло в US вуза в Благоевград за един-единствен плакат, останал в столовата на Студентския център след крайния срок, в който всички участници в изборите трябваше да свалят агитматериалите си. Кандидатиралият се за вицепрезидент студент пък по същия начин пропуснал да избърше постовете си във Фейсбук и така нагазил с няколко часа в освободената от агитация зона. Въпреки просрочването на времето за популяризиране на идеите им как трябва да работи новото Студентско правителство, малко след полунощ и двамата получили неофициално напомняне да си махнат рекламните материали и писания и дори им било дадено допълнително време от 2 часа да го направят, но след като проспали предупредителните имейли, и двамата бяха отстранени от надпреварата.

Студентското правителство е пряко избраният представител на студентите в АУБ. То се състои от председател, вицепрезидент, касиер и сенат от 12 членове, които се събират всяка седмица и дебатират студентски проблеми и начините им за разрешаване. Правителството на Американския университет в Благоевград има годишен бюджет, който се разпределя между различните студентски клубове и организации.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!