Огън поглъща параклис, кръст оцелява по чудо СНИМКИ
*Пламъци минават покрай дървена пейка с трибагреник, но тя остава непокътната
Малък кръст - символ на вярата, е единственото, което оцелява в ужасяващ пожар край Перник. Чудото се случва над село Расник във Вискяр планина. Огнената стихия поглъща старинния храм "Свети Апостоли Петър и Павел" в края на август, но остава на хората лъч надежда. Именно оцелялата светиня кара местните да вярват, че ще успеят да възстановят отнетото им от природата.
"Всичко изгоря - покривът, стените, иконите. Останаха само основите. При разчистването намерихме едно малко кръстче отвън. Вярваме, че ще си направим отново параклиса", коментира пред "България Днес" кметицата на селото Валерия Любчова.
По думите на управника параклисът датира от 1500 г. Намира се на 3 км от селото и е много специално място за местните, тъй като именно там отбелязват празника Петровден на 29 юли и правят курбан. След като успяват да се справят с огромните пламъци, жителите на Расник и околните села запретват ръкави и започват да разчистват овъгления храм.
"Хората от селото много откликват. Обичат храма. Всички искат да се включат с труд и дарения. Организираме се и почистваме. Искаме да го затворим максимално бързо с покрив, прозорци и врата, за да запазим стените от есенния и зимния сезон, защото иначе ще се повредят", допълва Любчова.
Освен малкия параклис гората над селото, която от много години приютява местните в горещите дни и не само, е изпепелена напълно. Интересното е, че на върха на планината, преди няколко години с общи усилия хората качват на ръце дървена пейка, изработена с много любов от местен жител. Младежи предлагат на нея да се вее българското знаме и често го подновяват, тъй като районът е ветровит и флагът се къса. При големия пожар огънят не пожалва нито дърветата, нито тревите, но оставя непокътната дървената пейката.
"Знамето и дървената пейка са непокътнати! Спомням си как я качихме на билото, за да може, когато хората се качват нагоре, да има къде да починат", обяснява кметицата.
Последвайте ни
0 Коментара: