Омбудсманът настоява държавата да подпомогне финансово...
Има хора, които нямат финансова възможност, коментира Диана Ковачева
Според нея има системен проблем в Наредбата за техническите паспорти на строежите.
"Опитът да се децентрализира процесът на паспортизация, като се възложи изцяло на гражданите и собствениците в етажната собственост да поемат както административната процедура, така и разходите по този процес, според мен е абсолютно несправедливо", заяви Ковачева пред Bg on air.
Тя счита, че е необходимо процесът да бъде финансово обезпечен от държавата.
"Още повече, че във всяка сграда има пенсионери, хора, които нямат достатъчно доходи, и може да се окаже, че не могат да платят за това обследване или за намирането на документи. А същевременно етажната собственост ще бъде поставена пред неприятната ситуация хората да водят междусъседски войни, в които да търсят варианти как да платят", каза още Ковачева.
В един такъв блок живее Пенка Натева, която е пенсионер с 300 лева пенсия. Казва, че заделянето на средства за такъв проект за нея е абсолютно непосилно.
"Нямам никаква възможност да отделя такива пари. И не знам колко хора тук могат да отделят толкова пари. Ние тук сме бедни хора", споделя жената пред Bg on air.
Според домоуправители това може да коства на домакинство суми, достигащи дори до 800-1000 лева. След обследването на жилищната сграда и нейната годност, предстои да бъде издадено предписание за отстраняване на неизправности, за което отново ще трябва да заплатят живущите.
Срокът за съставянето на техническите паспорти на съществуващите сгради е до 31 декември 2024 година, като обхваща всяка общинска, държавна и частна собственост.
Последвайте ни
0 Коментара: