Уикенда в Гълъбово започна със силно задушлива миризма на сяра. Соченият за замърсител ТЕЦ Брикел обаче не работи от седмица и хората се питат кой е истинският замърсител.
 
Миризмата е толкова силна, че е невъзможно да се отворят прозорците, което при високите температури е сериозен проблем.
 
На прага на първия учебен ден, това разбунтува хората живеещи в непосредствена близост до енергийното сърце на България. През последните години малка група псевдо зелени и хора с политически амбиции в региона успяха да внушат на гълъбовци, че единственият замърсител в региона е ТЕЦ Брикел.
 
В този случай нашата проверка показа, че точно преди седмица Брикел е спрял за планиран месечен ремонт.
 
В началото на месец август дори граждани от околността затвориха пътя пред ТЕЦ-а, с искания да спре замърсяването. Тогава директорът на Янелин Павлов пое ангажимент, че на 8 септември Брикел ще спре за обслужване на съоръженията и реализиране на ремонтна и рехабилитационна програма и, че след това показателите на ТЕЦ-а, ще бъдат чувствително по – добри.

Според него не толкова чистият цвят на пушека не означава замърсяване извън допустимите норми.  Настоящата задушлива миризма показва, че и от останалите ТЕЦ-ове в региона има какво да се желае. Зеленият пакт вдига летвата на всички въглищни централи.  Ако централите не се справят с предизвикателството, това ще доведе не само до обезлюдяване на региона, но ще постави и енергийната ни система в колапс.

Освен решение за ТЕЦовете е важно да бъде намерено и решение за хората, заети в държавната Мини Марица Изток. 

Експертите призовават да се мисли за преквалификация на миньорите, защото стандартните обезщетения за безработица няма да свършат работа. Единствените, които смятат, че структуроопределящите за българската икономика предприятия може да бъдат превърнати в молове и офис сгради са малка група небългарски псевдо зелени организации.

От Брикел не твърдят, че покриват високите екологични европейски норми, а че се стремят и полагат усилия в тази посока.
 
За гълъбовци вече е ясно, че и останалите енергийни дружества в региона не успяват да покрият екологичните стандарти.
 
Целият енергиен комплекс има нужда от трансформация и дори обичайно заподозреният Брикел да спре завинаги, това няма да подобри въздуха на хората в околността и да направи живота им по – добър. Необходими са много усилия и милиони инвестиции, за да съхраним българската енергетика.

А това е една от най – важните каузи, зад които си заслужава държавата да застане – не с финансиране, а с експертност и национална стратегия, защото да имаме българска енергетика е въпрос на национална сигурност да осигурим енергийния баланс на страната, основополагащ въпрос, ако искаме да бъдем социалноприемлива държава и въпрос на национална чест.
 
Енергийният център на България в лицето на предприятията от маришкия басеин е длъжен да се трансформира.
 
И въпреки внушенията, че това касае само частния ТЕЦ Брикел за замърсяването очевидно са виновни всички участници. Необходими са повече усилия.
 
 Популиските кампании срещу Брикел не са достатъчни.

Трябват истински усилия, не заради Европа, а заради хората в региона. Гълъбовци, както и хората от Раднево, Хасково, Димитровград и Стара Загора, работещи в комплекса заслужават както работни места, така и чист въздух. Соловите политически акции и платените псевдо зелени са не по – малко вредни за хората. На карта е заложено бъдещето на следващите поколения.

Необходим е здрав разум и експерност, защото това касае нашите деца, внуци, правнуци и техните деца. Необходими са истински действия, за да се случи промяната с разум, а не с популизъм.