Твърдението, че фермерите „тъпчат“ животните с лекарства „за всеки случай“ е невярно. Това обявиха от Агенцията по безопасността на храните във връзка с данните в годишния доклад на Европейската агенция по лекарствата, според които фермите в България се оказват сред злоупотребяващите с медикаментите и са класирани на осмо място сред обхванатите в проучването страни.
У нас на 1 кг живо тегло се падат средно по 121 милиграма антибиотик, докато при отличниците стойностите са далеч по-ниски - 2 мг на 1 кг в Норвегия, 5 мг в Исландия, 12 мг в Швеция. По-лошата новина е, че у нас употребата на лекарствата заплашително расте - от 92 мг през 2011 г. и 116 мг през 2013 г. до рекордните 121 мг, цитирани в доклада.

В тази връзка от Агенцията по храните посочват, че от 2006 година у нас е в сила забрана за използването на антибиотиците като растежни стимулатори и се спазва законовата разпоредба за нулева толерантност за съдържание на антибиотици в конвенционалните фуражи. За да бъде произведен един медикаментозен фураж трябва да има издадена рецепта от ветеринарен лекар, сочат от агенцията.

Интерпретацията за „скок“ в употребата на антимикробни средства при животните в България е некоректна, тъй като се основава на непълни данни за 2014 година, допълват от Агенцията по храните. Поводът за изявлението е кампания на Асоциация "Активни потребители" и твърденията на нейния председател Богомил Николов пред медиите, че фермерите у нас употребяват антибиотици "безконтролно и ненужно".