Ако дори само мисълта за гладуване ви разваля настроението, може да опитате една от най-либералните схеми за отслабване - 3-часовата. В нея, за радост на мнозина няма забранени храни и напитки и човек може да хапва през 3 часа. Авторът й Хорхе Круз е инструктор по фитнес. Вярва, че методът е универсален, защото гарантира постоянно ниво на кръвната захар, а това означава пълен контрол над глада и безпрепятствено изгаряне на калориите.

И най-важното за взискателните към фигурата си - отслабва се без мускулите да се стопят преди мазнините. За повечето хора този модел означава 5 хранения на ден - закуска, обяд и вечеря с две междинни хапвания между тях.

Круз твърди, че с често ядене на малки порции човек може да загуби до 10 кг за месец, като най-напред се отървава от омразното шкембе. Любимите храни не са в забранителен списък, само порциите са умалени. Общо за деня приетите калории не трябва да надскачат 1400.

Подходът е пълна противоположност на разделното хранене - диетата "3 часа" освен ядене по часовник предполага и групиране на продукти, които в комбинация осигуряват белтъчини, въглехидрати и мазнини едновременно.

За по-добро усвояване на хранителните вещества Круз препоръчва да се пият осем чаши вода на ден. В контраст с много други режими кафето не е зачертано от менюто, но при условие, че всяко е последвано от една-две чаши вода, както го поднасят в Турция например. Така се компенсира дехидратиращото действие на напитката.

Първото хранене за деня е 1 час след събуждането, а последното - 3 часа преди заспиване. Когато се каже, че ядеш по желание, изтерзаните от забранителни диети страдалци подозират уловка. Но този път всичко е позволено, важно е спазването на графика и обема на порциите, а не какво ядеш.

- Закуската може да е омлет с шунка и сирене, хляб и плодове (мюсли, ябълки, орехи);
- Три часа по-късно - малко ядки и кисело мляко (плодове или сладки зеленчуци като моркови например);
- Обяд след 3 часа - стек, ориз и салата (скариди, нахут, зеленчуци на скара);
- След поредния интервал може да се хапне плодов йогурт или няколко бисквитки (банан или друг засищащ плод);
- За вечеря - риба, ориз, зеленчуци (или пиле на грил с печен картоф и салата).

Според Круз нищо не пречи поредното, шесто ядене да е дори шоколадов крем или ягоди с нискомаслена сметана. Инструкторът дава нагледни сравнения по колко от основните видове хранителни вещества може да се ядат без риск от преяждане. За да не ходи човек с таблици за енергийната плътност на храните, може да прилага ориентири на око. Почти колкото тесте карти изглежда приемливият обем на среднокалоричните белтъчни храни като месо, риба, сирене, яйца.

Въглехидратните - зърнени храни, картофи, ориз, сладкиши, не бива да са по-големи от кубчето на Рубик, а много сладките и мазните да не надвишават обема на капачката на бутилка вода. За плодовете и зеленчуците нагледната условна мярка за всяко от храненията е купчинка с основа колкото CD. Е, ако става дума за маруля, спанак или други салати с нищожни калории, можете да си сипете 3 пъти по толкова.

За 4 седмици яденето по часовник трябва да е довело до пълна промяна при хора в относително добро здравно състояние. Това е подходящ старт за един по-здравословен начин на живот, казва инструкторът. Критиците му опонират, че метаболизмът се засилва при всяко хранене, но той не може да бъде превърнат в супергорелка за изгаряне на калории без остатък. Има аргументи, че точно три часа е оптималният период от време между отделните хранения, който гарантира отслабване. Както и доказателства, че този модел на хранене топи първо тлъстините по корема дори и без активни физически упражнения.

Честото хранене предпазва от вълчия глад след лишения. То помага и срещу кризите на емоционалното преяждане, при които човек се тъпче за утеха при неблагополучия, които не може да надмогне. А за 3 часа повечето храни вече са преработени и това е обяснението за интервала, отговаря Круз.

Но всяка възможност за ядене е потенциален риск за прекаляване особено, ако човек няма точна представа за приеманите калории, предупреждават скептично настроените диетолози. Друг минус на режима "3 часа" според тях е, че той изисква промяна в начина на живот. За повечето хора е невъзможно да разнасят порциите и да се откъсват от работа, за да ги изядат. Но все пак правилата са достатъчно либерални, за да може всеки да ги приложи към индивидуалния си стил на живот, съобщава 24 Часа.