Най-големите критики към Зелената сделка бяха, че ако само Европа си постави амбициозни цели, то тя ще е обречена на провал. Това каза в коментар на Конференцията за климата в Глазгоу евродепутатът Петър Витанов в „Денят на живо“ по Нова нюз.

В Шотландия световните лидери обсъждат финансирането на борбата с климатичните промени. Макар и със закъснение, те ще спазят обещанието си да дадат 100 милиарда долара на развиващите се страни.

„Не се ли вземат спешни мерки, няма да има живот на Земята и това бе осъзнато от всички големи държави в света. На всички скептици ще дам два прости примера – унищожителните  наводнения в Гeрмания и пожарите в Гърция. Всичко това струваше милиарди, без да говорим за жертвите. Климатичните промени раждат и климатична миграция“, коментира Петър Витанов, който е ръководител на Делегацията на българските социалисти в ЕП.  

Той определи като голям успех резултатите от срещата на световните лидери в Глазгоу, които определиха цели и конкретни срокове за постигане на видим напредък.

„Китай, САЩ, Индия, Русия определиха националните си приоритети, за да станат въглеродонеутрални държави. Само преди две години най-големите замърсители в света не искаха да се ангажират със срокове. Но днес те вече казват, че така повече не може и са необходими решителни действия“, каза Витанов.

По отношение на цената на тока, Петър Витанов уточни, че високите цени на тока не се дължат на Зелената сделка и тази тема се ползва за евтина политическа пропаганда.

„Зелената сделка още не е факт, а причините за повишаването на цената на тока са комплексни – възстановяването на световната икономика след ковид-кризата, изпразването на газовите хранилища в Европа, намаляването на доставките от „Газпром“, износа на руски и американски газ към Азия“, подчерта Витанов.

Той коментира и намерението на служебното правителство да договори удължаване на въглищните централи. Задача, която предшествениците им от ГЕРБ не са свършили в продължение на 12 години управление.

„Много е важно да отсрочим затварянето на въглищните централи с 15 или 20 години. Време, което ще позволи на една част от работещите в тях да се пенсионират, на други да се преквалифицират. Да има време да бъдат изградени нови базови мощности, нови производства. Това удължаване е жизненоважно“, каза Витанов.

„Правителството на Борисов и неговите коалиционни партньори обрекоха с бездействието си българския въгледобив и въглищните централи трябваше да затворят през 2025-та година. Този факт остана скрит за българските граждани. Защото след този срок държавната помощ, която те получават, щеше да бъде забранена от Европа“, смята евродепутатът от БСП.

„Това, което не беше свършено от предишното правителство, сега ще трябва да бъде наваксано с начало на преговорите за удължаване на живота на централите. Не трябва да се забравя, че беше погребана и идеята за нови ядрени мощности. Сега виждам, че много политици вече узряват за тази идея, защото България трябва да си гарантира независима енергетика и сигурни източници на електроенергия“, заяви още Петър Витанов.

Той е убеден, че следващото управление трябва да започне активна работа по Зелената сделка и да определи ясно националните приоритети, за да не бъде България сред „опашкарите“ в Европа, а да може да се възползва пълноценно от възможностите, които ще предложи икономическата трансформация.   
 
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/