Труп на делфин, носещ се по вълните, стресира варненци. Той бил забелязан в събота, разказаха очевидци, цитирани от Varna24.bg. Трупът бил в стадии на разлагане. Забелязан е във водите на Южния плаж.

Често обаче причините за смъртта на красивите морски бозайници са старост или удавяне - след оплитане в рибарски мрежи. Трите вида черноморски делфини – обикновен, муткур и афала, са защитени видове, включени в Приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие, който забранява тяхното "обезпокояване, преследване, улавяне, избиване, както и вземането на намерени мъртви екземпляри“.

При човешка намеса, довела до смъртта на морски бозайник от защитения вид, се сезира прокуратурата и започва производство по Наказателно-процесуалния кодекс.

Наказанията за лице, "което противозаконно унищожи, повреди, държи, придобие или отчужди екземпляр от европейски или световно застрашени диви гръбначни животни или екземпляр от вид по Приложение № 3 към ЗБР“, са лишаване от свобода до 5 години и глоба от 5000 до 20 000 лв., сочи НК.

Ако забележите бедстващ или мъртъв делфин, сигнализирайте на "зелените“ телефони в РИОСВ.

Според резултатите от най-мащабното самолетно проучване на Черно море, с участието и на експерти от България (Зелени Балкани), обхващащо акваториите на 5 черноморски държави, са публикувани в един от най-престижните международни научни журнали - Frontiers in Marine Science. Проучването показва, че числеността за цялата акватория на Черно море на обикновените делфини е около 100 000 индивида, на муткурите – 90 000, а на афалите – 20 000.