Мигрантите у нас намериха нов начин да се крият от задаващия се студ - с малко пари за билет за влак и много нахалство. Още от началото на мигрантската вълна гарите и автогарите изкушават хората, преминали законно или не границата ни, и идващи от Сирия, Ирак, Афганистан и други страни. Проблем за тях обаче са полицаите, които охраняват тези транспортни центрове и които извършват все по-чести проверки в търсене на някой с нередовни документи и заради риска от терористична атака. Макар повечето от мигрантите да целят да стигнат до Западна Европа, а не да остават в китната ни родина, някои от мъжете търсят начин да преживеят зимата, сварила ги тук, пише Trafficnews.bg.
В събота се  наредих на опашка за билет на една от касите на Централна гара в София. Човекът пред мен, млад мъж и очевидно чужденец, обаче имаше проблем с това да се разбере с касиерката. Въпросите му, зададени на що-годе приличен английски, оставаха без отговор. Реших, че проблемът е просто в пословичното обслужване по родните гари и автогари и липсата на познаване на чужди езици, но бях сгрешил. Тъй като опашката ставаше все по-голяма, реших да помогна и да се потрудя безвъзмездно като преводач, за да може човекът по-бързо да освободи касата.

Той ми обясни, че иска да замени билета си за по-късен влак. Обясних желанието му на касиерката, която заяви, че не е възможно. Разочарован, мъжът попита дали може да върне билета си и да получи обратно парите си. Касиерката отвърна, че и това не е възможно. Мъжът каза "ОК" и се махна от касата. Тогава касиерката реши да изрази възмущението си пред мен от това, на което ставала свидетел в последно време.

Според думите на жената мигрантите са се "изучили" да купуват билети, за да стоят на гарата, без да ги закачат полицаите. Едни купували за Драгоман, други за " 'арманли " (Харманли). След това показвали билета си на униформените, които нямало как в един момент да не ги проверят. Мигрантите обаче не се качвали на влаковете, а просто стоели на пейките на гарата, за да не висят на студа навън, а и да не дават пари за квартири по хостелите в София. След като изпуснели влака, идвали на касите в опит да си сменят билета за следващ влак. И така отново, и отново, и отново...

А в този следобеден час в чакалнята на наскоро ремонтираната гара определено имаше доста "съмнителни субекти". Мургави мъже с пълни догоре раници стояха на поне няколко от пейките и оглеждаха преминаващите. Полицаите пък бяха вперили погледи в тях, готови да реагират и при най-малкото съмнение за нередност.

Определено тук цари атмосфера, която няма как да позволи човек да пътува спокойно, без да се тревожи за близките си, които са го изпратили до гарата.