Показаха я у нас: Птица лети със 180 км/ч, спи докато лети и не каца по 2 години ВИДЕО
Оцветени са в еднообразни тъмни тонове, като понякога гушата и гърдите са по-светли
Уникалната възможност да погалят бързолет, приютен в Спасителния център за диви животни на варненския зоопарк, имаха малчуганите, посетили третия урок на Щастливо еко училище “Свят непознат”, който се проведе вчера във Варна, съобщава СайтЪТ.
Д-р Михаил Василев, ветеринарен лекар, запозна децата с работата на центъра и предизвика истинска еуфория с изненадата, която беше подготвил за децата.
Когато младият лекар отвори кутията, която беше донесъл за своята беседа, всички впериха поглед в малкия пернат сладур, който се оказа бързолет. Любопитен е фактът, че птиченцето, което много напомня на драконче от любим анимационен филм, може да лети много на високо две години без да спира, като се храни и спи във въздуха.
Бързолетите (Apus) са род дребни птици от семейство Бързолетови (Apodidae), разред Бързолетоподобни (Apodiformes). Дължината на тялото им е между 15 и 20 cm, размаха на крилете 35-55 cm и тежат 30-100 гр.
Оцветени са в еднообразни тъмни тонове, като понякога гушата и гърдите са по-светли. Нямат изразен полов диморфизъм. Летят изключително добре и с много висока скорост.
Прекарват почти целия си живот в полет. Кацат единствено по време на размножителния период когато мътят. Хранят се с дребни летящи насекоми, предимно комари и мушици, които улавят летейки с широко отворена човка, като в сакче. Нощем се издигат на около 2000 m височина и спят летейки, като леко забавят маховете на крилете си.
Гнездят в скалисти местности, входове на пещери, високи сгради. Гнездото е изградено от слюнка и фина глина. Снасят 2, много рядко 3 бели сферични яйца, които мътят и двамата родители. Малките се излюпват слепи и безпомощни и ги хранят и двамата родители с насекоми. Годишно отглеждат едно люпило.
В България и трите вида от рода са защитени.
В късно-плиоценското палеонтологично находище край гр. Вършец отпреди 2,25 млн. години от палеоорнитолога проф. Златозар Боев са открити костни останки от бараненски бързолет (Apus baranensis) – един от най-малките известни, както изкопаеми, така и съвременни бързолети в света.
Последвайте ни
0 Коментара: