Посичат родителите, които работят по време на майчинство
Промените касаят не само тези, работещи на втори и трети трудов договор, но и тези, които работят по договори за управление и контрол, на изборни длъжности, като самоосигуряващи се
За 11-те месеца на тази година 18 411 родители, получавали обезщетения за майчинство, са работили при същия или друг работодател с различно осигуряване. От тях за общо заболяване и майчинство са се осигурявали 17 279 души.
Тези, които са работили при същия работодател на допълнителен трудов договор, са 12 514 човека, показват данни на НОИ, цитирани от социалния министър Ивайло Иванов в отговор на депутатски въпрос относно броя на родителите, които получават обезщетение за гледане на дете, в същото време работят на допълнителен трудов договор.
Още един договор
През периода на получаване на обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст 3389 родители са били едновременно с това и на друг договор. От тях 2699 родители са работили при същия работодател на допълнителен трудов договор, допълва министърът.
В трудовото законодателство няма забрана за сключване на трудов договор за допълнителен труд при същия работодател или при друг по време на отпуск. Родителите и осиновителите са тези, които преценяват дали да се възползват от тази възможност или да се върнат на работа, обяснява още министър Иванов. По време на ползване на отпуск родителите получават съответните обезщетения в пълен размер.
Ако не ползват отпуските за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст или при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, за тях е регламентирана възможността да получават освен трудово възнаграждение, но и парично обезщетение при неизползване на този отпуск в размер на 50 на сто от получаваното до момента обезщетение. Тези разпоредби се прилагат само ако родителят се върне на работа при работодателя, който е разрешил отпуска.
Заплата плюс майчинство
Установена е практика, при която родителите ползват отпуск и получават обезщетение, но продължават да работят по друго трудово правоотношение. В тези случаи те взимат освен заплата, и обезщетение, и то в пълен размер, а не 50 на сто. Така, освен че не се реализира целта, с която се отпускат обезщетенията, се създават предпоставки за различно третиране на работещите родители, допълва министърът.
Затова в Закона за бюджета на ДОО се предлагат промени в КСО, с които, за да получава пълен размер на обезщетението за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст или при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, родителят да не работи на трудов договор.
Промените касаят не само тези, работещи на втори и трети трудов договор, но и тези, които работят по договори за управление и контрол, на изборни длъжности, като самоосигуряващи се, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, се казва в отговора.
Последвайте ни
0 Коментара: