"Аз съм напълно убеден, че американската ангажираност към България във всички области ще продължи ще се задълбочава и никой не бива да се съмнява в това." Това коментира посланикът на САЩ в България Ерик Рубин в интервю за предаването "Седмицата" на Дарик радио.
Попитан възможно ли е новият президент Доналд Тръмп и руският държавен глава Владимир Путин да си разпределят зоните на влияние в света и България да попадне в руската, Ерик Рубин отхвърли подобни спекулации. "Определено не виждам никаква възможност нещата да се развият в тази посока", заяви той. Посланикът коментира темата за визите на българи за САЩ, като изтъкна, че процесът по издаването им е бил облекчен, по-голямата част от кандидатствалите българи – 85%, получават документите и бяха въведени 10-годишните визи. Според него на този етап няма причина за промяна на тази политика, освен ако конгресът на САЩ не промени законодателството.

"Мисля, че ще продължим с този напредък, само че в близко бъдеще не мисля, че може да се очаква отмяна на визите", каза Рубин. В интервюто той посочи, че американските инвестиции в страната се увеличават, като за периода 2013-2015 г. са на стойност около 1 млрд. лева. Според него търговията между България и САЩ ще се разраства, независимо от политиката на Тръмп за оттегляне от търговски споразумения като тихоокеанското (ТТИП). Посланикът коментира и темата за плащанията на България за отбрана като член на НАТО, които се очаква да достигнат 2% от брутния й вътрешен продукт (БВП).

"Ние очакваме, че България ще спази ангажимента си да достигне 2% в близко бъдеще", посочи Рубин. Попитан какво стои зад фразата на Доналд Тръмп, че НАТО е остаряла организация, той коментира, че президентът е дал да се разбере, че е недоволен от ситуации, в които организацията не е реагирала при терористични нападения срещу нейни членове и ролята на Алианса можело да се засилва в тази посока.

"САЩ по никакъв начин не признават опита за анексиране на Крим от страна на Русия, аз съм убеден, че ние няма да го направим, Крим е украинска територия", каза още Руин в отговор на въпрос. Той изтъкна, че в случая е жизненоважен принципът на териториална цялост и непроменяне на границите със сила.